Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Оголошення!

Шановні відвідувачі!

 

Звертаємо вашу увагу на графік роботи Історико-меморіального музею

 Степана Бандери:

 

24 грудня (вівторок) – працюємо до 13 год.

                                                    25 грудня (середа) – вихідний день

                                                    26 грудня (четвер) – робочий день

      

 
Дата публікації: 22.12.2024   Кількість переглядів 35
Вшанування пам’яті Олексія Безкоровайного - «Болівара» та його побратимів
Вшанування пам’яті Олексія Безкоровайного - «Болівара» та його побратимів

Вшанування пам’яті Олексія Безкоровайного «Болівара» - провідника Хустського  IV надрайону в складі Калуської округи ОУН та його побратимів.

У суботу, 30 листопада, вшанували пам’ять Олексія Безкоровайного «Болівара» - провідника Хустського  IV надрайону в складі Калуської округи ОУН та його побратимів. Заходи розпочалися в монастирі святого Андрея Первозваного на хуторі с. Лужки  на околиці Осмолоди. Опісля захід перенесено в урочище Мшана (біля Мшанського лісництва), де на символічному хресті встановлено нержавіючу таблицю з переліком загиблих підпільників ОУН. Поіменний список загиблих ідентифікований завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери Степаном Лесівим, коштом якого і виготовлена сама таблиця.

         Чин освячення таблиці здійснив монах о. Лука. Після осв’ячення таблиці і відслуження панахиди, о. Лука наголосив на важливості збереження пам’яті про національно-визвольної боротьбу і знання про неї молоді.

         В заході взяли участь делегація Історико-меморіального музею Степана Бандери, Перегінська та Брошнівська станиці Братства вояків ОУН-УПА.

         В часі заходу до присутніх звернувся завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів наголосивши на важливості поряд із символічними хрестами встановлювати інформативні таблиці, де розкривається інформація про загиблих героїв.

         Дана робота системно проводиться впродовж останніх років Степаном Лесівим та колективом науковців Історико-меморіального музею Степана Бандери.

         На завершення учасники дійства заспівали Гімн Українських Націоналістів та ряд повстанських пісень.  

 
Дата публікації: 12.12.2024   Кількість переглядів 65
Вшанування пам'яті Богдана Трача - "Дуная" та його побратимів в с. Острів
Вшанування пам'яті Богдана Трача - "Дуная" та його побратимів в с. Острів

Відбулося вшанування пам’яті Богдана Трача - «Дуная» – керівника Станиславівського окружного проводу ОУН та його побратимів в с. Острів поблизу Галича. Також встановили та освятили інформативну таблицю.

 У неділю, 8 грудня, з ініціативи завідувача Історико-меморіального музею Степана Бандери відбувся захід, по вшануванню пам'яті Богдана Трача - "Дуная" та його побратимів в с. Острів. Посильну допомогу в організації та проведенні заходу надала громада с. Острів, місцевий парох о. Антон Федоляк, Івано-Франківське обласне комунальне підприємство "Пам'ять" (керівник Василь Тимків), Івано-франківська громадська організація "Повстанець".

Захід розпочався з богослужіння в місцевому храмі. По завершенні богослужіння о. Антон спільно з громадою та учасниками заходу процесійно вирушили до символічного хреста підпільникам ОУН, розміщеного у центрі села.  В рамках проведення  заходу відбулася  панахида та чин освячення інформативної таблиці. Патріотичне віче розпочалося виконанням  Гімну України.

До присутніх звернулися: місцевий парох о. Антон, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів, а також доцент Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Наталія Салига.

На завершення патріотичного віче Степан Лесів запропонував учасника заходу спільно виконати низку патріотичних пісень. Завершився захід виконанням Гімну Українських Націоналістів  "Зродились ми великої години" та спільною фотосесією.

 

 

  

 
Дата публікації: 12.12.2024   Кількість переглядів 66
Круглий стіл в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери
Круглий стіл в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери

Круглий стіл в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери.

 

1 грудня в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери у с.Старий Угринів відбувся круглий стіл на тему «Роль локальних націоналістичних осередків у світлі сучасних викликів щодо загроженості державності в Україні: мета, проблеми, завдання та організація». Участь у круглому столі взяли представники націоналістичних партій й організацій Львівщини та Івано-Франківщини.

Круглий стіл було ініційовано, з огляду на обставини, в яких нині перебуває українське суспільств, з метою обговорення діяльності націоналістичних організацій, налагодження комунікації і співпраці, формування спільного бачення їх роботи на локальному рівні. Тематика круглого столу охопила питання участі націоналістичних партій/організацій у місцевому самоврядуванні, проблематику місцевого самоврядування у зв’язку із новим адміністративним формуванням (ОТГ та збільшенням районів), освіти і культури як складників національно-патріотичного виховання, збереження історичної пам’яті, теренової співпраці націоналістичних осередків/партій та організацій тощо.

Захід розпочали вітальним словом організатори Степан Лесів – директор Історико-меморіального музею Степана Бандери та Марія Мартин – голова Моршинської організації КУН (МО КУН), роботу круглого столу відкрила доповідь секратеря МО КУН Ольги Ямборко «Локальні націоналістичні осередки у контексті місцевого самоврядування: проблематика та накреслення напрямних діяльності».

        Далі відбулось обговорення, обмін думками. Зокрема, теми освіти на рівні вищих навчальних закладів торкнулась Наталя Салига, доцент Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, зауваживши, що нині програмно відбувається відокремлення виховання від освіти, на цих засадах нині формуються педагогічні кадри, які прийдуть у майбутньому до наших шкіл. Це важлива проблема, позаяк виховна функція шкіл, зокрема й у напрямку національно-патріотичного виховання державою свідомо нівелюється.

          Микола Торко, як керівник пошукової групи «Роберт» (м. Болехів), що займається  локальною історією свого регіону, акцентував на проблемі легалізації/реєстрації таких організацій та проблемі їх співпраці з владою на місцях. Немаючи системної підтримки серед органів місцевого самоврядування, група діє на волонтерських засадах і їй при цьому вдається робити свою роботу – серед досягнень групи «Роберт» нині є чимало віднайдених та облаштованих локацій боївок та місць постою підрозділів УПА, здобуто нові архівні матеріали, які можуть суттєво доповнити науково-дослідну роботу істориків-фахівців. Діяльність таких груп стає популярною серед місцевого населення, проте існує проблема комунікації з місцевою владою, браку підтримки з її боку   – вирішення питань цим шляхом вимагає окремих значних зусиль і часу, що у наслідку тільки утруднює роботу групи, а не полегшує її.   

          Директор Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів зазначив, що не вистачає духу громади, залучення різних громадських середовищ, тих же «Просвіти», «Пласту» тощо. На круглому столі піднято концептуальні питання, проте одного бажання й одного середовища для зміни стану речей замало, це має бути системний і глобальний підхід у т.ч. з боку всеукраїнських організацій.   

         Олег Кушлик, як голова Калуського міськрайонного осередку КУН, подякував за організацію такого заходу та відзначив концептуальність виголошеної доповіді і вказав, що у ній закладена практична робота КУНу. Водночас, Олег Кушлик нагадав, що у день проведення круглого столу місцева громада прощається зі своїм полеглим героєм російсько-української війни, жителем села Грабівка Богданом Мельником. Голова Калуської РО КУН також наголосив про 1 грудня, як знакову історичну дату, коли українці обрали шлях розвитку у незалежній українській державі і дату, яка нині пригадує, що «основна влада належить українському народу і суть нашої діяльності навчити громаду управляти своєю державою. Ми чекали, що влада далі все зробить. Не можна так. Саме громада має далі працювати». Крім того, Олег Кушлик поінформував, що Калуська організація КУН на своїх зібраннях обговорює різні питанн місцевого самоврядування, залучила кілька організацій національно-патріотичного виховання, спільно з якими через координаційну раду старається  впливати на місцеву владу.       

         Ярослав Салига  - представник ГО «Повстанець» з Івано-Франківська вказав, що чимало націоналістичних організацій, зокрема в Івано-Франківській області є просто фіктивними організаціями. Загалом сучасні націоналістичні середовища значно програють у порівнянні з націоналістами 1930–1950-х рр. Питання у тому, чи можуть нинішні націоналісти результативно впливати на прийняття рішень владою?  

         Голова Долинського осередку КУН Євген Чулуб запропонував, щоб підсумки круглого столу були висвітлені у ЗМІ та висунув пропозицію, напередодні прийняття місцевими радами бюджетів територіальних громад на 2025-й рік, скерувати від організаторів та учасників круглого столу прохання до місцевих ради підтримати ЗСУ. 

 

Преслужба Моршинської організації КУН

 
Дата публікації: 12.12.2024   Кількість переглядів 61
Запрошення

МОРШИНСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ КОНГРЕСУ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ

                                            вул. Лесі Українки, 32 А, м. Моршин, 82482

                                 Моб. тел.: 067 989 2565, e-mail: [email protected]

Моршинська організація КУН – Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 

                                                     ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

                                       про проведення круглого столу на тему:

«РОЛЬ ЛОКАЛЬНИХ НАЦІОНАЛІСТИЧНИХ ОСЕРЕДКІВ У СВІТЛІ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ ЩОДО ЗАГРОЖЕНОСТІ ДЕРЖАВНОСТІ В УКРАЇНІ: МЕТА, ПРОБЛЕМИ, ЗАВДАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ»

                                         01 грудня 2024 року о 12.00 год.,

 Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 (Івано-Франківська обл, Калуський р-н, с.Старий Угринів) 

!!! Прохання до запрошених зголоситись щодо участі у круглому столі не пізніше 27.11.2024 (середа).

 

З огляду на обставини, в яких нині перебуває українське суспільство, пов’язані з російсько-українською війною, деградацією усіх гілок влади в Україні та розбаласованістю націоналістичних середовищ й назрілою проблемою виборів політичної і місцевої влад, Моршинська організація КУН за сприяння Історико-меморіального музею Степана Бандери в с.Старий Угринів ініціює круглий стіл однодумців з кола націоналістичних партій та організацій для обговорення проблематики їх діяльності, налагодження комунікації та співпраці, формування спільного бачення – стратегії і тактики їх  роботи на локальному рівні.      

Тематика круглого столу:

-              Представництво націоналістичних партій/організацій у місцевому самоврядуванні;

-              Місцеве самоврядування у новому форматі ОТГ та збільшених районів – новий формат адміністрування та повноважень, нові ресурси - можливості та небезпеки для територіальних громад;

-              Пасивність громад і пов’язані з цим ризики;

-              Націоналістичне середовище та активна громадська позиція в сучасних реаліях;

-              Майно і ресурси громади – гарантія її добробуту;

-              Освіта і культура як складники національно-патріотичного виховання,

-              Підтримка ветеранів російсько-української війни, волонтерська діяльність;

-              Історична пам’ять та інші  напрями діяльності націоналістичних партій/організацій на місцях;

-              Теренова співпраця націоналістичних осередків/партій та організацій;

-              Програма націоналістичних партій як дороговказ для виборця.   

 

 

 

Регламент круглого столу:

Початок о 12.00 год.

Модератор  - Степан ЛЕСІВ

12.00 – 12.15  Вступне слово

Степана ЛЕСІВА – директора Історико-меморіального музею Степана Бандери

Марії МАРТИН – голови Моршинської організації КУН

12.15 – 12.40 Доповідь Ольги ЯМБОРКО (секретар МО КУН)

«Локальні націоналістичні осередки у контексті місцевого самоврядування: проблематика та накреслення напрямків діяльності надалі» 

12.40 – 14.00  Обговорення

Результати круглого столу:

Пропонується сформувати та підписати резолюцію – відозву до обласних та національного керівників КУН.

Обмін контактами

Напрацювати нові ідеї щодо обміну досвідом, координації та проведення спільних заходів, зустрічей тощо на майбутнє. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Дата публікації: 26.11.2024   Кількість переглядів 97
Вшанування Степана Слободяна – “Єфрема” та загиблих із ним підпільників ОУН.
Вшанування Степана Слободяна – “Єфрема” та загиблих із ним підпільників ОУН.

У четвер, 21 листопада 2024 року в День Гідності та Свободи, вшанували пам’ять підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН, загиблих 18 листопада 1950 року в урочищі Глибокий потік. Традиційно,  Історико-меморіальний музей Степана Бандери організовує похід на місце останнього спочинку восьми підпільників, серед яких Провідник Карпатського крайового проводу ОУН Степан Слободян – “Єфрем”.

Виготовили і встановили пам'ятну нержавіючу таблицю з повним переліком загиблих. Зміни зроблено у зв'язку з проведенням комплексних робіт по ідентифікації загиблих підпільників. Врезультаті досліджено, що воський підпільник, раніше невідомий - це Михайло Лохманець "Шутка" - комендант Окружної боївки СБ.

У цей день ми вшановуємо наших Героїв, згадуємо з вдячністю та молитвою.  Поминальну панахиду відслужив місцевий парох о. Ярослав Мельничук. Хвилиною мовчання було вшановано всіх Героїв, які віддали своє життя за Україну. Прозвучали повстанські пісні, зокрема Гімн українських націоналістів «Зродились ми великої години». Віддати шану підпільникам ОУН зібралися жителі сс. Старого Угринова, Бережниці, Новиці, Крехович.

 Пам’ятаємо  всіх, хто віддав своє життя в час національно-визвольних змагань ХХ ст. і тих хто продовжив боротьбу за незалежність української держави, за свободу і гідність нашого народу сьогодні.

 
Дата публікації: 22.11.2024   Кількість переглядів 92
Оголошення!
Оголошення!
 
Дата публікації: 18.11.2024   Кількість переглядів 137
Оголошення!
ОГОЛОШЕННЯ!
 
У четвер, 21 листопада 2024 р. відбудеться захід по вшануванню пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН в урочищі Глибокий потік, в лісовому масиві між селами Бережниця та Старий Угринів.
Вихід о 12:00 год. від Історико-меморіального музею Степана Бандери. 
 
Дата публікації: 18.11.2024   Кількість переглядів 146
Вшанування пам'яті полеглих вояків ОУН-УПА в сс. Слобода Рівнянська та Рівня
Вшанування пам'яті полеглих вояків ОУН-УПА в сс. Слобода Рівнянська та Рівня

У неділю, 17 листопада 2024 р. відбулися заходи по вшануванню пам'яті полеглих вояків УПА та підпілля ОУН. 

Провели віче та відслужили панахиду у с. Слобода Рівнянська біля пам'ятного хреста, де загинули: Іванишин Ярослав - "Скригулець", Печеняк Василь - "Боровик", Цюпик Роман - "Місько", Мельник Микола - "Снігур". Участь у заході взяли працівники Історико-меморіального музею Степана Бандери, Перегінська та Брошнівська станиці Братства вояків ОУН-УПА, Івано-Франківська громадська організація "Повстанець" і мешканці цих сіл.

 Учасники заходу організованою колоною переїхали на околицю с. Рівня, де на березі річки Лімниця місцевий парох здійснив чин освячення пам'ятного хреста та інформативної таблиці. Дана таблиця виготовлена з ініціативи завідувача Історико-меморіального музею Степана Бандери Степана Лесіва, та Перегінської станиці Братства вояків ОУН-УПА (керівник Роман Корінь),  фінансову  підтримку для виготовлення таблиці надало Комунальне підприємство "Пам'ять" (керівник Василь Тимків). На цьому місці разом з Кузем Володимиром - "Русланом" загинули: Шпитальний Василь Григорович, 1924 р.н., с. Хотінь, "Жук", охоронець референтури пропаганди Калуської округи ОУН; Музичин Василь Петрович, 1922 р.н., с. Рівня, вояк відділу УПА "Опришки", "Моряк" , з червня 1946 р. охоронець референтури пропаганди Калуської округи ОУН; "Грицько", "Козак", 1922 р.н. с. Томашівці, референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.

 
Дата публікації: 18.11.2024   Кількість переглядів 137
У Краєзнавчому музеї Калущини говорили про «Іван Ґонту-"Гамалію"
У Краєзнавчому музеї Калущини говорили про «Іван Ґонту-"Гамалію"

1 листопада минуло 80 років із дня героїчної загибелі нащадка Франкового роду – найстаршого онука Онуфрія Франка (по лінії доньки Розалії) Івана Ґонти, відомого під псевдо «Гамалія» (4 липня 1913 р., с. Збора – 1 листопада 1944 р., с. Грабівка), котрий загинув у нерівному бою з військами НКВД поблизу Грабівки.

14 листопада у Краєзнавчому музеї Калущини проведено круглий стіл, приурочений до цієї трагічної, хоча і звитяжної, дати. У ньому взяли участь музейні працівники Калуша, Старого Угринова, науковці, історики, краєзнавці, місцеві просвітяни, бібліотекарі, союзянки, громадські діячі і всі, кого цікавить історія рідного краю. Говорили про героїчну постать Івана Ґонти і про історичну подію, яка відбулася на теренах Калущини – у Чорному лісі, коло Грабівки, в урочищі Гуркало – 80 років тому.

Перед початком круглого столу начальник управління культури, національностей і релігій Любов Джуган з нагоди відзначення 10-річчя Меморіального музею «Калуська в’язниця» вручила Подяку міського голови першій директорці «Музейно-виставкового центру Калуської міської ради» Уляні Паньо, а в. о. голови Калуської міськрайонної історико-просвітницької організації «Меморіал» Богдан Яневич – подяку обласного товариства «Меморіал» громадському діячеві Богдану Петрині.

 

Перш ніж розпочати захід присутні помолилися за тих, хто спокон-віків віддавав свої життя у боротьбі за вільну Українську державу, в тому числі і за тих, що боролися в середині минулого століття, серед яких Іван Ґонта-«Гамалія», а також за наших сучасників, завдяки кому маємо змогу нині спокійно працювати, проводити такі заходи – за тих, хто загинув у нинішній російсько-українській війні.

Про Іван Ґонту, його рід розповіла наукова співробітниця Музею-оселі родини Івана Франка в Підгірках Дарія Ониськів. Вона також акцентувала на тому, хто саме досліджував тему, яка стосується Івана Ґонти і бою коло Грабівки. «Поряд із іншими дослідниками про Івана Ґонту-«Гамалію» та інших борців за вільну Україну із роду Франків неодноразово у різних фахових журналах і газетах писали представники підгорецької гілки львівські науковці – докторка історичних наук, професорка св. п. Оксана Франко і її син кандидат історичних наук Андрій Франко. Їхнє дослідження «Іван Ґонта (Гамалія) – національний герой з Франкового роду» поміщене в першому томі збірника наукових статей «Калуські історичні студії» (2017). Тут, звичайно, згадується і той нерівний звитяжний бій 1 листопада 1944 р. коло Грабівки, – зауважила вона. – Про цей бій у Чорному лісі йдеться у дослідженні Петра Ганцюка «Спецоперація органів НКВС і НКДБ з ліквідації керівного складу ОУН і УПА Станіславської області в жовтні-листопаді 1944 р. на теренах Калущини» (Т. 2 «КІС»). Досліджує цей період завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери в Старому Угринові Степан Лесів і його співробітники. Писав про Івана Ґонту і калуський краєзнавець Микола Когут. У місцевих ЗМІ цю тему висвітлювали наукові співробітниці Музею-оселі родини Івана Франка Христина-Лідія Іваницька, Любов Бойко і Наталія Мельник».

 

Оскільки з Франкового роду за волю України в рядах УПА загинуло п’ять Іванів, то директор «Музейно-виставкового центру Калуської міської ради» Олег Відливаний розповів про братів Маґасів із цього роду, які загинули у криївці «Черемоша», що нині входить у структуру МВЦ, і запросив усіх бажаючих побувати там на екскурсії.

Про сам бій в урочищі Гуркало і його наслідки говорив провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів. Від Степана Лесіва, завідувача Історико-меморіального музею Степана Бандери в Старому Угринові, присутні почули про нові деталі цього трагічного бою, а також про цьогорічне вшанування загиблих у Грабівці.

Спогадами свого батька про Івана Ґонту поділилася уродженка с. Збора, вчителька української мови і літератури Зборянської гімназії Тетяна Журавльова. Вона також висловила думку про те, що варто б встановити в селі пам’ятну дошку герою-односельцю.

Слово взяв і ветеран УПА – 92-річний Антон Мазур. Він повідомив, що його братові вдалося благополучно відійти з того місця, де 80 років тому відбувся той трагічний для Івана Ґонти-«Гамалії» бій.

Присутні на заході жваво обговорювали почуте, ставили запитання, вносили пропозиції.

 

Доцентка Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Наталія Салига наголосила на важливості доносити історичну правду до школярів, до молоді. Присутні пропонували різні шляхи і методи щодо залучення молодого покоління до вивчення історичної правди.

Також виступали кандидат історичних наук, викладач історії та філософії ДВНЗ «Калуський політехнічний фаховий коледж» Ігор Ільницький; громадський діяч, народний депутат ВР України ІV-го, V-го скликань Євген Гірник; заступниця директора «Музейно-виставкового центру Калуської міської ради», депутатка міської ради, голова Калуського міськрайонного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Леся Кирилович та інші громадські діячі м. Калуша.

Учасники круглого столу запропонували звернутися до Верхнянської ТГ щодо встановлення пам’ятної дошки Івану Ґонті-«Гамалії» в його рідному селі – Зборі. А також до Новицької ТГ – щодо відновлення пам’ятного знака загиблим у Грабівці, який наразі знаходиться в неналежному стані.

 

 
Дата публікації: 18.11.2024   Кількість переглядів 146
Вшанування Зеновія Красівського в 95-ту річницю з дня народження в рідному селі Витвиця.
Вшанування Зеновія Красівського в 95-ту річницю з дня народження в рідному селі Витвиця.

Працівники Історико-меморіального музею Степана Бандери на чолі із завідувачем Степаном Лесівим, в 95-ту річницю з дня народження, вшанували українського поета, члена Української гельсінської групи, останнього Крайового провідника ОУН, політв'язня радянського режиму  - Зеновія Красівського. 

 

 

 
Дата публікації: 11.11.2024   Кількість переглядів 268
Вшанування пам'яті вояків УПА та підпільників ОУН в с. Грабівка
Вшанування пам'яті вояків УПА та підпільників ОУН в с. Грабівка

У неділю, 3 листопада у с. Грабівка відбулося вшанування пам’яті вояків УПА “Гамалійців”, загиблих 1 листопада 1944 року. У поминальному заході взяли участь краєзнавці Калущини на чолі із завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери Степаном Лесівим, Долини,  Івано-Франківська.

На цвинтарі с. Грабівка на могилі перепохованих провідників референтури Служби Безпеки Центрального Проводу ОУН, зокрема Василя Турковського – «Павла», Тимофія Галіва – «Скалюка», Мирона Голояд – «Роман» та курінного УПА Івана Гонти – “Гамалії” з побратимами, місцевий парох відслужив панахиду.

Перед присутніми виступили: місцевий парох, від товариства «Повстанець» виступив Петро Галига, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів та сільський староста Михайло Срібняк.

Степан Лесів наголосив на необхідності згадати в молитвах командирів та вояків УПА, діячів підпілля ОУН боротьба та загибель яких стосується всього ареолу с. Грабівки.

У подальшому, поминальними молитвами та історичним екскурсом про героїку боротьби, вшановано могили та місця загибелі великого числа борців. Зокрема, могила командира відділу УПА 84 “Рисі” ТВ23 “Магура” Матвія Сьомака – “Гонти”, з шістьма побратимами. А також кілька рядів безіменних могил вояків УПА та підпільників ОУН похованих в цій частині цвинтаря.

         Біля церкви за давнім українським звичаєм насипано велику могилу першому загиблому вояку УПА із с. Грабівки. Цей стрілець належав до відділу легендарного командира Василя Андрусяка “Різуна” і загинув у бою з німцями в с. Ляндестрай (тепер с. Зелений Яр) 10.02.1944 року.

         Дорога між церквою та школою  є свідком численних героїчних епізодів боротьби вояків УПА та підпільників ОУН з московськими окупантами.

6 січня 1946 року в бою з прикордонниками був смертельно поранений сотенний УПА Федір Греченюк – “Буря».

7 квітня 1953 року в бою з облавними військами загинули Микола Корж – “Сокіл”, –  сотенний УПА, а відтак провідник ОУН Лисецького району і Антон Галайда – кущовий провідник ОУН на Яремчанщині. До речі, зберігся ще будинок, з горища якого “Сокіл” зі своїми охоронцями вбили капітана кдб Романова.

На старому цвинтарі біля дороги поховано сотенного УПА Михайла Орищука – “Бойко” та шестеро стрільців, які   загинули  в   бою   з   окупантами   21 січня 1945 року біля с. Посіч.

На цьому ж цвинтарі поховано стрільців відділу Івана Гонти – “Гамалії”, які загинули в бою з німцями в липні 1948 р.

         Поряд поховано командира чоти Антона Пракса – “Мороза” та стрільців УПА, які загинули в бою з диверсійним радянським загоном командира Кулагіна.

         Вшанували пам’ять Провідника ОУН Степана Бандери, погруддя якого встановлено біля школи в с. Грабівка.

Біля Народного дому пошанували пам’ять загиблого Василя Романіва – “Кузьму”, командира чоти політвиховника відділу “Заведії”.

Вклонилися пам’яті на місцях останнього спочинку Федора Зварича – “Волиняка”, командира чоти відділу “Хортів” та Федора Іванишина – “Миші”, командира чоти відділу “Лебеді”.

У сусідньому с. Завій вшанували пам’ятні хрести, на місцях яких загинули:

-         Марія Дзундза – друкарка в підпіллі ОУН;

-         Ярослав Мартинець – “Берест”, лікар куренів “Різуна” і “Прута”, і його охоронці Микола Тимків – “Муха” і Василь Оленчук – “Калина”, котрі загинули 15 лютого 1948 року;

-         Йосип Солдан – “Ярема”, референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН і Олекса Гринчак – “Верховинець” – слідчий референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.

На узліссі між селами Завій та Бережниця пошанували боївку “Нечая”, де загинули: Федір Липович – “Нечай”, Михайло Луців – “Морок”, Василь Галій, стрілець псевдо “Чорний”.

 

 
Дата публікації: 06.11.2024   Кількість переглядів 327
Наукова конференція «Українське січове стрілецтво – слава, звитяга, героїзм»
Наукова конференція «Українське січове стрілецтво – слава, звитяга, героїзм»

   Цьогоріч відзначається 110-та річниця утворення Легіону УСС та прийняття ними присяги. З цієї нагоди в Стрию 24 жовтня відбулася наукова конференція «Українське січове стрілецтво – слава, звитяга, героїзм», яку організував краєзнавчий музей «Верховина». Завідувач Історико-меморіального музею Степан Лесів виступив доповіддю. 

   З вітальними словами до учасників конференції звернулися професор, доктор філологічних наук, голова Міжнародної асоціації франкознавців Михайло Гнатюк та директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Микола Закусов.

 Український Січовий Стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплини крові. Так мені, Господи Боже й Архангеле Михаїле, допоможіть. Амінь». Ці слова присяги від молоді прозвучали, як продовження традицій воїнів УСС і ЗСУ.

Пленарне засідання конференції розпочав магістр історії, начальник управління культури та розвитку туризму Дрогобицької міської ради Володимир Ханас з доповіддю «Особисті листки Головної книги  про командний склад стрільців бригади Українських січових стрільців, як джерело для поіменних списків Легіону УСС». Продовжили засідання кандидат історичних наук, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак своїм коротким, але досить інформативним виступом «Бились, як леви..»: ключові воєнні кампанії Січових Стрільців за «Франкову Каліфорнію» у 1914-1919 роках» та директор історико-меморіального музею Степана Бандери в Старому Угринові Степан Лесів.

отілося відмітити, що географія учасників була досить обширною: окрім Стрийщини, це і Самбірщина, і Жидачівщина, і Сколівщина, і Долинищина, Калущина,  Дрогобиччина.

Виступи усіх доповідачів були цікавими та змістовними. Учасники конференції почули доповіді кандидата історичних наук Наталії Петрик, директора Бродівського історико-краєзнавчого музею Василя Стрільчука, аспіранта Дрогобицького педагогічного університету, хранителя фондів ДІКЗ «Нагуєвичі» Назарія Юрчишина, краєзнавиці Володимири Качмар, письменниці та краєзнавиці Таїсії Гайдукевич, голови Стрийської Всеукраїнського братства станиці ОУН-УПА Ярослава Ільківа, наукової співробітниці Бродівського історико-краєзнавчого музею Стефанії Морозюк, кандидата з мистецтвознавства з Моршина Ольги Ямборко та багатьох інших поважних науковців, мистецтвознавців, дослідників та краєзнавців.

 
Дата публікації: 31.10.2024   Кількість переглядів 292
В Дем’яновому Лазі вшанували пам’ять жертв комуністичного терору
В Дем’яновому Лазі вшанували пам’ять жертв комуністичного терору

29 жовтня 2024 р. колектив Історико-меморіального музею Степана Бандери на чолі із завідувачем Степаном Лесівим долучилися віче-реквієму «Голос пам’яті» в Дем'яновому лазі. У спільній молитві згадали всіх невинно убієнних наших земляків, які загинули мученицькою смертю від рук московського ката.

Розкопки розпочалися 21 вересня 1989 року, коли врешті команда фахівців натрапила на страшні знахідки – людські рештки. Тривали роботи 40 днів. Було знайдено три могили і в них останки 524 людей. Тисячі людей за ті 40 днів побували у Дем’яновому Лазі. Шукали рідних. Після Дем’янового Лазу ще проводили розкопки в центрі Івано-Франківська, у Посічі, у Яблунові… Загалом на Прикарпатті понад 70 місць масових поховань жертв комуністичного режиму.

«Як тоді, в 40-х роках минулого століття, так і тепер український народ страждає від рук московського ката. Наш святий обов’язок – пам’ятати ці трагічні сторінки нашої історії, пам’ятати ціну, яку доводиться платити за право бути вільними», - зазначила голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук.
 
Дата публікації: 31.10.2024   Кількість переглядів 310
У Старому Угринові відзначили 65-роковини з дня загибелі Степана Бандери
У Старому Угринові відзначили 65-роковини з дня загибелі Степана Бандери

   15 жовтня 2024 року минає 65 річниця з дня вбиства провідника ОУН, Героя України із Старого Угринова – Степана Бандери. З цієї нагоди у рідному селі українського націоналіста провели заходи з його вшанування.

   Традиція вшанування пам’яті Провідника ОУН в його рідному селі започаткувалася ще у далекі 1980-ті рр. Відтоді, щорічно громадськість збирається на поминальні заходи.  Місцевий парох о. Ярослав провів панахиду за Степаном Бандерою та усіма борцями за волю і незалежність України. Зокрема, воїнів ОУН-УПА, військовослужбовців ЗСУ, які віддали своє життя за краще майбутнє України.

   У заході взяли участь представники Калуської та Новицької громад.

 
Дата публікації: 16.10.2024   Кількість переглядів 357
На присілку с. Люча осв’ячено пам’ятник знак на місці переможного Рушірського бою
На присілку с. Люча осв’ячено пам’ятник знак на місці переможного Рушірського бою

   14 жовтня на присілку с. Люча було осв’ячено пам’ятник знак на місці переможного Рушірського бою «Березівської» сотні УПА з совєтськими окупантами.

   В програмі заходу взяв участь завідувач Історико-меморіального музею Степан Бандери Степан Лесів, де озвучив об’єктивні обставини Рушірського бою. В контексті цього інформовано про перебіг 3 лютого 1945 р. Перелічено офіцерський склад загиблих совєтських окупантів, який очолював командир 256-го конвойного полку внутрішніх військ нквд підполковник Ніколай Дєргачов, вказано про понад 100 загиблих солдатів цього підрозділу. З’ясовано обставини підготовки проведення та завершення бойових дій «Березівської» сотні під командуванням Михайла Юрцуняка – «Юрка». Наголошено про особистий внесок та бойову звитягу командира чоти «Березівської» сотні Героя України Мирослава Симчича – « Кривоноса».

 

Підготувала 

Ольга Чолій

 
Дата публікації: 16.10.2024   Кількість переглядів 329
В с. Рівня встановлено символічний хрест
В с. Рівня встановлено символічний хрест

   Над річкою Лімниця на околиці с. Рівня з ініціативи Історико-меморіального музею Степана Бандери (керівник Степан Лесів) та Перегінської станиці Братства вояків ОУН-УПА (керівник Роман Корінь) встановлено символічний хрест на місці загиблих підпільників ОУН 28.08.1948 р. Серед загиблих: референт пропаганди Калуської округи ОУН – Володимир Кузь – «Руслан», референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН – «Козак», «Гресько», охоронці референтури пропаганди Калуської округи ОУН – Василь Шпитальний – «Жук», Василь Музичин – «Моряк».

   На даний час проводяться роботи по формуванню та виготовленню історичної довідки про загиблих. В подальшому будемо інформувати про відкриття та освячення пам’ятного хреста.

 

Підготувала 

Ольга Чолій

 
Дата публікації: 16.10.2024   Кількість переглядів 333
У Старому Угринові відзначили 82-гу річницю створення УПА
У Старому Угринові відзначили 82-гу річницю створення УПА

Я помолюся за вас, брати і сестри,

За ваші душі люблячі, палкі.

І за серця, що не боялись смерті,

За долі, що Вкраїні віддали

1 жовтня 2024 року відзначили 82-гу річницю створення Української Повстанської Армії і День захисника та захисниць України. На базі Історико-меморіального музею Степана Бандери в каплиці Покрови Пресвятої Богородиці о. Ярославом Мельничуком звершена божественна літургія та відслужена панахида в пам’ять полеглим за незалежність і свободу української землі в усі часи нерівної боротьби.  Хвилиною мовчання та спільною молитвою вшанували пам’ ять про тих, хто загинув, боронячи Україну.

З глибокою шаною схиляємо голови перед тими, хто залишив своє життя на полі болі заради нашого майбутнього. Вони віддали найцінніше – своє життя, щоб ми могли жити в вільній країні.

Нехай їхня пам’ять буде вічною, а їхній бух – живе в кожному з нас.

 
Дата публікації: 06.10.2024   Кількість переглядів 389
Перепоховання чотового УПА "Мрії" - Павла Витвицького.
Перепоховання чотового УПА "Мрії" - Павла Витвицького.

Заходи, по проведенню розкопок повстанського командира Павла Витвицького - "Мрії" та ексгумаційної роботи  завершилися перепохованням чотового УПА, уродженця с. Витвиця, у рідному селі біля церквим Святого Івана Богослова 8 вересня 2024 року.

Зорганізували захід Відділ освіти, культури, туризму, молоді, політики та спорту Витвицької с/р ТГ та Перегінська станиця Братства вояків ОУН-УПА. Наукову підпримку надав завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери. Вшанувати полеглого героя прибули історики, краєзнавці, дослідники, музейні працівники, делегації з Івано-Франківська, Калуша, Перегінська, Долини.

Світла пам'ять усім, хто віддав своє життя за Україну!

 
Дата публікації: 11.09.2024   Кількість переглядів 418
День Прапора в Старому Угринові
День Прапора в Старому Угринові

У Старому Угринові урочисто підняли Державний Прапор України


У селі Старий Угринів, де народився Степан Бандера, відбулася урочиста церемонія підняття Державного Прапора України.

У заході взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Віталій Ільчишин, голова обласної ради Олександр Сич, військовослужбовці, представники державних установ області, громадськість краю.

Хвилиною мовчання присутні пом'янули загиблих Героїв України, які віддали свої життя за незалежність та територіальну цілісність нашої держави.

Вітаючи учасників заходу, Віталій Ільчишин наголосив, що наш прапор об’єднує усіх українців у боротьбі за незалежність України та надихає на перемоги.

«Сьогодні ми відзначаємо один із найвизначніших для кожного українця днів — День Державного Прапора України. Маємо за честь урочисто піднімати на найвищому флагштоці Прикарпатті наш синьо-жовтий стяг.  Державний прапор - це наша душа, гордість, велична багатовікова історія. Він об’єднує усіх українців у боротьбі та нагадує про нашу відповідальність перед прийдешніми поколінням», - зазначив Віталій Ільчишин.

Наше знамено майорить на передовій, де Герої захищають кожен клаптик рідної землі. Він є символом нашої єдності та незламності. Піднімаючи синьо-жовтий стяг, згадуємо всіх, хто віддав своє життя заради нашої свободи. Дякуймо нашим захисникам, які зараз стоять на варті мирного життя.

 
Дата публікації: 23.08.2024   Кількість переглядів 446
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
- Інформація про музей
- Степан Бандера
- Промова Степана Бандери
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2025 Історико-меморіальний музей Степана Бандери