Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Бідон з архівами ОУН знайшли жителі села Козаківка Болехівської громади

 

8 квітня 2025 року на реставрацію передали архівні документи Організації українських націоналістів, які пролежали під землею 80 років. Їх знайшли місцеві жителі у бідоні під вивернутим після негоди деревом у лісі поблизу села Козаківка на Івано-Франківщині. У місткості було щонайменше пів сотні пропагандистських видань ОУН, повідомила кореспондентка Суспільного.

На Прикарпатті вперше знайшли документи, які належали провідним структурам українського підпілля, розповідає директор комунального підприємства "Пам’ять" Василь Тимків.

"Це — унікальна частинка нашої історії й велика місія, щоб ці документи були реставровані, збережені, щоби небайдужі до нашої історії могли побачити ці документи, ці видання", — розповів Василь Тимків.

Архівні документи Організації українських націоналістів, які пролежали під землею 80 років. 

Бідон з архівами ОУН знайшли в лісі жителі села Козаківка Болехівської громади 4 квітня 2025 року. Вони передали їх учасникам пошуково-історичного клубу сусіднього села Тисів, говорить голова первинного осередку клубу Віктор Савчук.

"Буря перевернула дерево, і люди побачили частину зламаної якоїсь металевої посудини. І коли дізналися, що це — документи, вони одразу зв'язалися з нами. Мені важко навіть передати те відчуття від усвідомлення, що матінка-природа сама архів показала. Самі розумієте, НКВС і радянщина знищили все. І ці всі архіви, як ми бачимо, — он по наших лісах", — каже Віктор Савчук.

"Одна з наймасштабніших знахідок в області"

Василь Тимків каже, це — одна з наймасштабніших знахідок в області. Тут є щонайменше пів сотні документів, виданих у 1948-1950 роках. Це — унікальні пропагандистські видання Організації українських націоналістів та УПА.

 
Серед знахідок є брошурка "Вказівка батькам у вихованні дітей". 

"Ці видання вочевидь належали осередку пропаганди Української головної визвольної ради. Це — своєрідний підпільний уряд, який був створений ОУН. Він би мав представляти українську державу у стані війни. Очільником бюро інформації Української головної визвольної ради був Петро "Полтава" Федун. Можливо, це міг бути частково його особистий архів або структури, яку він очолював", — пояснює Василь Тимків.

 
У бідоні було приблизно пів сотні документів, виданих у 1948-1950 роках. 

Серед знахідок є брошурка "Вказівка батькам у вихованні дітей". Василь Тимків каже: попри комуністичну пропаганду у навчальних закладах, ОУН готувала рекомендації батькам, як виховувати національно-свідомих дітей, "залишаючи їм зернятка націоналізму".

Як відбуватиметься реставрація документів ОУН

Над реставрацією знахідки працюватимуть спеціалісти з відновлення архівних документів комунального підприємства "Пам’ять" та історик і реставратор Анатолій Євстигнєєв. З його слів, частину документів можна відновити за пів року, над іншими можуть працювати кілька років.

 
Дослідники знайшли серед документів звернення до чеського і словацького народу. 

"Я вперше бачу, що документи в такому гарному стані. На це вплинуло те, що вони були вологими. Тобто не було кисню, вони не висохли. І зараз деякі сторінки майже відкриваються самі. Найгірше буде з архівними документами, які у болоті. Загалом є дуже багато цікавого. Тут знайшли звернення до чеського братнього народу, щоб підіймалися на боротьбу проти більшовиків у Чехії. Тут є документи російською мовою, щоб росіяни могли прочитати, і українською мовою — багатонаціональні", — каже Анатолій Євстигнєєв.

 

Документи знайшли поблизу бункера воячки УПА на псевдо Доля

Документи в бідоні знайшли приблизно за кілометр від бункера воячки УПА на псевдо Доля — редакторки й письменниці Богдани Світлик. Криївку у 2018 році відкрила пошукова група "Роберт". Її керівник Микола Торко каже: ймовірно, це — документи, які друкувала Богдана Світлик.

 
Документи знайшли приблизно за кілометр від бункера воячки УПА на псевдо Доля.

"У 1948 році цей бункер ліквідували. Можливо, що цей архів якраз із бункера. Вони ж не тримали всі архіви в криївці, бо була небезпека виявлення. Тож такі речі вони тримали поза ними", — говорить Микола Торко.

Після реставрації документи експонуватимуть у музеї історичних знахідок села Тисів.

Досвід роботи з віднайденими документами

Загалом у Болехівській громаді працюють три пошукові групи: "Тустань", "Роберт" і "Шляхетні гірські волоцюги". У 2021 році члени клубу "Тустань" знайшли навчальні матеріали, за якими вчилися новобранці УПА.

 
Спеціалісти комунального підприємства "Пам’ять" відновили 70% документів, які знайшли у 2021 році. Суспільне Івано-Франківськ

Пошуковець Мар'ян Штурмак каже: зазвичай знаходять речі побуту повстанців, військове спорядження, залишки боєприпасів, патрони, сумки, значки та кокарди.

 
 

8627a906a2004228.jpg
d16d621296a4362e.jpg
ae078a762d6bf83e.jpg
6965d67d337d14ba.jpg
3171ec2278b8d87e.jpg
3e2d5fefd7a38a10.jpg
Дата публікації: 10.04.2025   Кількість переглядів: 92
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
- Інформація про музей
- Степан Бандера
- Промова Степана Бандери
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2025 Історико-меморіальний музей Степана Бандери