До міжнародного Дня музеїв

19 травня 2025 року з нагоди Міжнародного дня музеїв на території староугнинівського меморіального комплексу Степана Бандери презентовано виставку "Хроніка творення музею" та інсценізацію історичної реконструкції побуту родини Бандерів
Завідувач музеєм Богдан Яневич привітав присутніх та розповів про перший у світі музей – Александрійський музейон (храм муз) заснований у 3 ст. до н. е. учнями Аристотеля де працювали вчені різних наукових галузей. Ознайомив з основними етапами створення і діяльності музею С. Бандери, який колекціонує і вивчає матеріали про розвиток Бандерівського руху, бо ця тема сьогодні набуває неабиякої актуальності у ствердженні української державності. А також запропонував провести в кінці грудня наукову конференцію для висвітлення всіх значущих подій музейно-меморіального комплексу які відбувалися упродовж 35 років, особливо тих які потребують додаткового вивчення, наприклад зйомки 1994 року художнього фільму "Дитячі роки С. Бандери".
Наукова співробітниця музею Леся Супрун провела короткий екскурс про документи зі світлинами виставки "Хроніка творення музею" у вітринах де хронологічно подана інформація про спорудження і підрив перших пам’ятників, про створення меморіального комплексу і першої експозиції місцевою громадою і калуським «Меморіалом», реконструкцію і будівництво музейних споруд, формування наукової експозиції та про напрямки діяльності музею.
Гостям дійства, представникам і керівникам громади, працівникам культури і освіти, учням і їхнім батькам запропоновано пройти на територію меморіального комплексу до входу хати-плебанії з боку криниці для ознайомлення з оновленнями які вже здійснені й передбачаються до монтування. Про перші кроки в облаштуванні залишків священничої резиденції та її подальшої реконструкції 30-річної давнини пригадували учасники тих подій Ігор Пробоїв і Любов Іванюк. В канцелярії пароха о. Андрія Бандери продемонстрована експонати які висвітлюють 200-літню історію староугринівської церкви.
Наукова співробітниця музею Ольга Чолій презентувала інсценізацію історичної реконструкції побуту родини Бандерів починаючи зі знайомства з наймолодшим сином о. Андрія – Богданом Бандерою. У наступному залі гості познайомилися зі Степаном Бандерою, його сестрою Володимирою і братами Олександром і Василем одітими у вишиванки. В головному покою колишньої резиденції глядачів очікував чи не найбільший сюрприз – Оксана і Марта Бандери розповіли про власне життя і громадську діяльність, навіть декламували поезію під звуки старовинного роялю.
Для підбору акторів, а це учні середньоугринівського ліцею під керівництвом бібліотекарки Лідії Перегіняк, було взято до уваги вік кожної дитини о. Андрія станом на 1925-1928 роки та зовнішню схожість. То ж присутні змогли зануритися в історичне минуле 100-річної давнини через рольову гру та сучасні форми «краєзнавчого квесту» використовуючи науковий експеримент:
· наймолодший Богдан вчиться читати і розмірковує про вступ до ОУН;
· гімназист Стрийської гімназії Степан Бандера розробляє мапу пішого переходу від Старого Угринова до Станіславова через Чорний Ліс, протяжністю 24 км.;
· Василь і Олександр завзято грають у шахи;
· Володимира мріє про своє заміжжя зі священником, готуючи придане вишиваючи рушник;
· Марта міркує над втіленням ідеї жіночого підпілля;
· наймолодша із сестер – Оксана вражає зовнішньою схожістю і поетичністю до своєї мами Мирослави.
Доречно сказано, що усі діти отця Андрія володіли грою на різних музичних інструментах але у майбутнього Провідника ОУН почав визрівати задум пробудження місцевих громад шляхом створення драматичного гуртка який би подорожуючи довколишніми селами переконував краян створювати різноманітні громадські організації (Сокіл, Луг, Пласт, Сільський Господар, Просвіту…) з метою подальшого формування модерної Української держави.
По завершенню інсценізації виступали голова Новицької об’єднаної громади Дадяк Богдан Іванович, його заступник Пробоїв Ігор Васильович і староста Середньоугринівського округу Іванюк Любов Петрівна із вдячністю та сподіваннями на продовження цього надзвичайно вдалого науково-мистецького експерименту.
Колектив музею Степана Бандери висловлює щиру подяку дирекції Середньоугринівського ліцею за співпрацю, а також усім учасникам і присутнім, які спромоглися долучитися до нашого дійства.
|