Акт 30 червня 1941 р. презентації та дискурс

Вступна частина заходу була приурочена Романові Шухевичу, бо напередодні відзначалася 118-а річниця від його дня народження, а також цьогоріч виповнилося 75 років від його загибелі.
Запрошеним представникам довколишніх сіл і культурно-освітніх закладів Новицької ТГ продемонстровано короткі кінохроніки та слайди про події 84 літньої давнини. Наукова співробітниця музею Леся Супрун і екскурсовод Люба Небилович презентували свої дослідження про Похідні Групи і військові легіони ОУН, хід проголошення у Львові, самоорганізацію місцевого населення й фінансування та закордонну підтримку боротьби за самостійність України. Керівник музею Богдан Яневич розповів про обрання українського правління в Калуші та участь у тих подіях Богдана Бандери і Ярослава Мельника за спогадами місцевого громадського діяча Теодозія Загаєвича. Керівниця музею Підмихайлівського ліцею Леся Кубрак розповіла про тогочасні події в Підмихайлі.
Підсумовуючи сказане учасники вшанували пам’ять борців за Незалежність України хвилиною мовчання.
Розмірковуючи над визначенням терміну «Державотворення» учасники дійшли висновку, що в цьому процесі вагомою є культурна та історична складові, де дуже важливу роль мають відігравати музеї. Тож дискурс розпочався з планування практичних дій новоствореного Краєзнавчого Клубу на базі музею Бандери, а саме здійснення оглядових і археологічних експедицій до історичних місць на території кожного старостинського округу Новицької ТГ.
В обговоренні про дослідження локацій пов’язаних з національно-визвольною боротьбою взяли участь всі присутні. Любов Іванюк, староста Середнього та Старого Угриновів, зацікавилася проблемою розробки грантових проектів для облаштування історичних локацій, а директор і методист КЗ «Центр культури та дозвілля» Марія Василишин і Валентина Турчиняк – пам’ятками с. Новиці. Любов Мельничук обіцяла надати підтримку в облаштуванні екскурсійного маршруту в с. Бережниця. Працівники музею Марія Ільків, Богдана Перегіняк, Надія Васютяк, Іванка Оленюк вияснювали проблеми щодо реконструкції криївки проводу ОУН-УПА в Глибокому Потоці та віднайдення криївки вояків УПА Івана і Павла Василівих (пс. «Каноники») при центральному в’їзді до музею. Марія Човган вболівала за вивчення та популяризацію фольклорної спадщини. Зафільмували захід Ольга Чолій і Леся Коцовська.
В результаті дискурсу винесено ряд пропозицій
1. Розпочати встановлення металевих конструкцій для інформаційних стендів на історичних локаціях у селах Бережниця, Грабівка і на території меморіального комплексу С. Бандери за сприянням адміністрації Новицької ТГ.
2. Звернутися до Новицької сільської ради за дозволом та забезпеченням транспортом для влаштування оглядових і археологічних експедицій:
- до локацій із залишками давніх фортифікацій у селах Новиці і Бережниці,
- для локалізації майбутнього оглядового майданчика місця бою Яна Собеського з Турецько-татарськими чамбулами в 1672 році в урочищі Бочкан поблизу с. Зелений Яр,
- до урочищ Марічка і Вротиска в с. Новиця.
3. Розпочати розробку краєзнавчих екскурсій за результатами проведених експедицій і досліджень.
4. Спільно з місцевими творчими колективами розпочати підготовку мистецької програми для туристів, використовуючи етнографічні фольклорні традиції (із залученням фахівців Калуського коледжу мистецтв і за погодженням Новицької ТГ).
|