90-літній ювілей Івана Павликівського
22 грудня 2024 року, працівники Історико-меморіального музею Степана Бандери на чолі із завідувачем Степаном Лесівим відвідали Івана Павликівського з нагоди 90-літного ювілею. Саме Іван Павликівський одним із перших піднявся на відновлення Української Греко-Католицької Церкви, сприяв виходу церкви з підпілля та повернення їй релігійних споруд. Був одним із ініціаторів пошуків та розкопок жертв совєтського та німецького терору. Ще Павликівського називали «дзвонарем» «Дем’янового Лазу»: він бив у дзвін, скликаючи всіх у жовтні 1989 р. на скорботне перепоховання жертв тоталітарного режиму в цьому урочищі на околиці обласного центру, потім шукав і розкопував разом з іншими членами «Меморіалу» останки замордованих та розстріляних нелюдами наших земляків ще в кількох місцях на Прикарпатті, а також на Львівщині, Закарпатті…
2009 р. указом тодішнього президента України Віктора Ющенка його нагородили медаллю «За працю і звитягу», 2014-го І. Павликівському вручили медаль «За заслуги перед Прикарпаттям», має він і низку церковних відзнак.
Іван Павликівський народився в часи політичних репресій і змалку бачив несправедливість радянської системи. Його родина, як і багато інших українців, зазнала переслідувань та депортації за патріотичні і релігійні переконання, що сформувало в ньому непримиренність до утисків і фальсифікації історії.
Наприкінці 80-х років пан Іван був серед активних ініціаторів в Івано-Франківській області у справі відродження УГКЦ. Попри переслідування радянською владою, тоді вдалося організувати масові молебні та панахиди, закладаючи основи для легалізації УГКЦ. У цій боротьбі брали участь підпільні єпископи, священники, а також небайдужі громадяни, зокрема члени «Української Гельсінської спілки».
Крім того Іван Павликівський брав активну участь у виявленні, розкопках та перепохованні жертв сталінських репресій у Дем’яновому Лазі, де знайшли 532 тіла, та в багатьох інших місцях на Прикарпатті, а також на Львівщині і Закарпатті… Ці події стали важливим свідченням злочинів радянського тоталітарного режиму.
Свій життєвий шлях, сповнений боротьби, Іван Павликівський описав у книзі «Дорогами долі: Хроніка ХХ століття. Спогади» (2018, видавництво «Нова Зоря»). Його вагомий внесок у відновлення УГКЦ і збереження історичної пам’яті є мотивуючим прикладом для сьогодення, яке бореться з тим самим агресором, й для усіх майбутніх поколінь.
|