Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Круглий стіл в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери

Круглий стіл в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери.

 

1 грудня в Історико-меморіальному музеї Степана Бандери у с.Старий Угринів відбувся круглий стіл на тему «Роль локальних націоналістичних осередків у світлі сучасних викликів щодо загроженості державності в Україні: мета, проблеми, завдання та організація». Участь у круглому столі взяли представники націоналістичних партій й організацій Львівщини та Івано-Франківщини.

Круглий стіл було ініційовано, з огляду на обставини, в яких нині перебуває українське суспільств, з метою обговорення діяльності націоналістичних організацій, налагодження комунікації і співпраці, формування спільного бачення їх роботи на локальному рівні. Тематика круглого столу охопила питання участі націоналістичних партій/організацій у місцевому самоврядуванні, проблематику місцевого самоврядування у зв’язку із новим адміністративним формуванням (ОТГ та збільшенням районів), освіти і культури як складників національно-патріотичного виховання, збереження історичної пам’яті, теренової співпраці націоналістичних осередків/партій та організацій тощо.

Захід розпочали вітальним словом організатори Степан Лесів – директор Історико-меморіального музею Степана Бандери та Марія Мартин – голова Моршинської організації КУН (МО КУН), роботу круглого столу відкрила доповідь секратеря МО КУН Ольги Ямборко «Локальні націоналістичні осередки у контексті місцевого самоврядування: проблематика та накреслення напрямних діяльності».

        Далі відбулось обговорення, обмін думками. Зокрема, теми освіти на рівні вищих навчальних закладів торкнулась Наталя Салига, доцент Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, зауваживши, що нині програмно відбувається відокремлення виховання від освіти, на цих засадах нині формуються педагогічні кадри, які прийдуть у майбутньому до наших шкіл. Це важлива проблема, позаяк виховна функція шкіл, зокрема й у напрямку національно-патріотичного виховання державою свідомо нівелюється.

          Микола Торко, як керівник пошукової групи «Роберт» (м. Болехів), що займається  локальною історією свого регіону, акцентував на проблемі легалізації/реєстрації таких організацій та проблемі їх співпраці з владою на місцях. Немаючи системної підтримки серед органів місцевого самоврядування, група діє на волонтерських засадах і їй при цьому вдається робити свою роботу – серед досягнень групи «Роберт» нині є чимало віднайдених та облаштованих локацій боївок та місць постою підрозділів УПА, здобуто нові архівні матеріали, які можуть суттєво доповнити науково-дослідну роботу істориків-фахівців. Діяльність таких груп стає популярною серед місцевого населення, проте існує проблема комунікації з місцевою владою, браку підтримки з її боку   – вирішення питань цим шляхом вимагає окремих значних зусиль і часу, що у наслідку тільки утруднює роботу групи, а не полегшує її.   

          Директор Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів зазначив, що не вистачає духу громади, залучення різних громадських середовищ, тих же «Просвіти», «Пласту» тощо. На круглому столі піднято концептуальні питання, проте одного бажання й одного середовища для зміни стану речей замало, це має бути системний і глобальний підхід у т.ч. з боку всеукраїнських організацій.   

         Олег Кушлик, як голова Калуського міськрайонного осередку КУН, подякував за організацію такого заходу та відзначив концептуальність виголошеної доповіді і вказав, що у ній закладена практична робота КУНу. Водночас, Олег Кушлик нагадав, що у день проведення круглого столу місцева громада прощається зі своїм полеглим героєм російсько-української війни, жителем села Грабівка Богданом Мельником. Голова Калуської РО КУН також наголосив про 1 грудня, як знакову історичну дату, коли українці обрали шлях розвитку у незалежній українській державі і дату, яка нині пригадує, що «основна влада належить українському народу і суть нашої діяльності навчити громаду управляти своєю державою. Ми чекали, що влада далі все зробить. Не можна так. Саме громада має далі працювати». Крім того, Олег Кушлик поінформував, що Калуська організація КУН на своїх зібраннях обговорює різні питанн місцевого самоврядування, залучила кілька організацій національно-патріотичного виховання, спільно з якими через координаційну раду старається  впливати на місцеву владу.       

         Ярослав Салига  - представник ГО «Повстанець» з Івано-Франківська вказав, що чимало націоналістичних організацій, зокрема в Івано-Франківській області є просто фіктивними організаціями. Загалом сучасні націоналістичні середовища значно програють у порівнянні з націоналістами 1930–1950-х рр. Питання у тому, чи можуть нинішні націоналісти результативно впливати на прийняття рішень владою?  

         Голова Долинського осередку КУН Євген Чулуб запропонував, щоб підсумки круглого столу були висвітлені у ЗМІ та висунув пропозицію, напередодні прийняття місцевими радами бюджетів територіальних громад на 2025-й рік, скерувати від організаторів та учасників круглого столу прохання до місцевих ради підтримати ЗСУ. 

 

Преслужба Моршинської організації КУН

Дата публікації: 12.12.2024   Кількість переглядів: 45
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
- Інформація про музей
- Степан Бандера
- Промова Степана Бандери
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери