Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Вшанування пам'яті вояків УПА та підпільників ОУН в с. Грабівка

У неділю, 3 листопада у с. Грабівка відбулося вшанування пам’яті вояків УПА “Гамалійців”, загиблих 1 листопада 1944 року. У поминальному заході взяли участь краєзнавці Калущини на чолі із завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери Степаном Лесівим, Долини,  Івано-Франківська.

На цвинтарі с. Грабівка на могилі перепохованих провідників референтури Служби Безпеки Центрального Проводу ОУН, зокрема Василя Турковського – «Павла», Тимофія Галіва – «Скалюка», Мирона Голояд – «Роман» та курінного УПА Івана Гонти – “Гамалії” з побратимами, місцевий парох відслужив панахиду.

Перед присутніми виступили: місцевий парох, від товариства «Повстанець» виступив Петро Галига, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів та сільський староста Михайло Срібняк.

Степан Лесів наголосив на необхідності згадати в молитвах командирів та вояків УПА, діячів підпілля ОУН боротьба та загибель яких стосується всього ареолу с. Грабівки.

У подальшому, поминальними молитвами та історичним екскурсом про героїку боротьби, вшановано могили та місця загибелі великого числа борців. Зокрема, могила командира відділу УПА 84 “Рисі” ТВ23 “Магура” Матвія Сьомака – “Гонти”, з шістьма побратимами. А також кілька рядів безіменних могил вояків УПА та підпільників ОУН похованих в цій частині цвинтаря.

         Біля церкви за давнім українським звичаєм насипано велику могилу першому загиблому вояку УПА із с. Грабівки. Цей стрілець належав до відділу легендарного командира Василя Андрусяка “Різуна” і загинув у бою з німцями в с. Ляндестрай (тепер с. Зелений Яр) 10.02.1944 року.

         Дорога між церквою та школою  є свідком численних героїчних епізодів боротьби вояків УПА та підпільників ОУН з московськими окупантами.

6 січня 1946 року в бою з прикордонниками був смертельно поранений сотенний УПА Федір Греченюк – “Буря».

7 квітня 1953 року в бою з облавними військами загинули Микола Корж – “Сокіл”, –  сотенний УПА, а відтак провідник ОУН Лисецького району і Антон Галайда – кущовий провідник ОУН на Яремчанщині. До речі, зберігся ще будинок, з горища якого “Сокіл” зі своїми охоронцями вбили капітана кдб Романова.

На старому цвинтарі біля дороги поховано сотенного УПА Михайла Орищука – “Бойко” та шестеро стрільців, які   загинули  в   бою   з   окупантами   21 січня 1945 року біля с. Посіч.

На цьому ж цвинтарі поховано стрільців відділу Івана Гонти – “Гамалії”, які загинули в бою з німцями в липні 1948 р.

         Поряд поховано командира чоти Антона Пракса – “Мороза” та стрільців УПА, які загинули в бою з диверсійним радянським загоном командира Кулагіна.

         Вшанували пам’ять Провідника ОУН Степана Бандери, погруддя якого встановлено біля школи в с. Грабівка.

Біля Народного дому пошанували пам’ять загиблого Василя Романіва – “Кузьму”, командира чоти політвиховника відділу “Заведії”.

Вклонилися пам’яті на місцях останнього спочинку Федора Зварича – “Волиняка”, командира чоти відділу “Хортів” та Федора Іванишина – “Миші”, командира чоти відділу “Лебеді”.

У сусідньому с. Завій вшанували пам’ятні хрести, на місцях яких загинули:

-         Марія Дзундза – друкарка в підпіллі ОУН;

-         Ярослав Мартинець – “Берест”, лікар куренів “Різуна” і “Прута”, і його охоронці Микола Тимків – “Муха” і Василь Оленчук – “Калина”, котрі загинули 15 лютого 1948 року;

-         Йосип Солдан – “Ярема”, референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН і Олекса Гринчак – “Верховинець” – слідчий референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.

На узліссі між селами Завій та Бережниця пошанували боївку “Нечая”, де загинули: Федір Липович – “Нечай”, Михайло Луців – “Морок”, Василь Галій, стрілець псевдо “Чорний”.

 

IMG-62c8c464afdd1c6657328fc11b53e51c-V.jpg
-5287652139709096927_121.jpg
-5287652139709096928_121.jpg
FB_IMG_17308998242677916.jpg
Дата публікації: 06.11.2024   Кількість переглядів: 229
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
- Інформація про музей
- Степан Бандера
- Промова Степана Бандери
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери