Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад
Історична довідка

Історична довідка

В часі діяльності збройного підпілля ОУН в період 1944-1950-х років в с. Вербівка та довколішних лісових масивах певний час базувався керівний склад підпілля Перегінського районного проводу ОУН та Калуського надрайонного проводу ОУН.

Зокрема, станом на весну 1946 р. Перегінський районний провід ОУН очолював Худин Іван – «Шершень», «Галайда», родом з с. Белеїв Долинського р-ну. Господарчим референтом цього проводу був Михайлюк Дмитро – «Хміль», «Дідо», родом із с. Старого Угринова. Він до кінця 1944 р. очолював Перегінський РП ОУН. Технічним референтом при проводу ОУН був Ілиняк Микола – «Ромко», родом із с. Вербівка.        

Охоронна боївка Перегінського РП ОУН станом на весну 1946 р. налічувала 7 осіб, зокрема: «Грім» – Варварук Микола, «Ромко» – Шкіль Степан, «Борун», «Дністер», «Дуб», «Гонта», «Ігор».

В середині червня 1946 р. за наказом «Шершеня» четверо охоронців: «Грім», «Ромко», «Дністер» і «Борун» розпочали роботу по спорудженню бункера в лісі між селами Вербівка і Слобода Рівнянська. Роботи тривали 4 дні. Дошку для бункера привезли із с. Топільське. Бункер закривався зверху кришкою. В спорудженому бункері підпільники перебували всього 9 днів.

В день загибелі провідного складу Перегінського РП ОУН охоронцями 26 (27).06.1946 р. «Грім» і «Борун» просушувався архів районного проводу, який був пошкоджений вологою. Допомагав їм в цьому господарчий референт проводу ОУН «Хміль». Саме він почув шум облавників, які йшли лісу. На швидкоруч зібрані матеріали архіву «Хміль» забрав до бункеру, де знаходились тех. референт «Ромко» і провідник «Шершень». Охоронцям наказав втекти і сховатися в лісі. Інших п’ятеро охоронців в той час здійснювали завдання по забезпеченню зв’язку із іншими провідниками.

Бункер був виявлений облавниками. В ході бою підпільники загинули. Їхні тіла, архів ОУН та друкарську машинку забрали в районний центр Перегінське. На третій день «Грім» і «Борун» зустрілися з рештою охоронців, які прийшли з новопризначеним районним провідником «Степаном» - Мицак Миколою, родом з с. Новиця. Невдовзі «Дністер» і «Борун» були переведені в охоронну боївку Калуського НП ОУН.

Необхідно зазначити, що новий постій районного провідника «Степана» був облаштований в с. Вербівка, в старому приміщенні школи. Цей бункер 14.10.1946 р. був виявлений енкаведистами, але «Степану» з охоронцями «Дуб» і «Ігор» вдалось звідти втекти. Двоє інших охоронців обслуговували лінії зв’язку. Невдовзі, 28.10.1946 р. «Ромка» та «Грома» арештовано в бункері, який знаходився в будинку останнього.

                                               Підготував Степан Лесів, завідувач ІММСБ

Дата публікації: 24.10.2016   Кількість переглядів: 3788
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери