Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Прометей українського здвигу

    До 63-річчя трагічної загибелі

 Романа Шухевича

 

                       Прометей українського здвигу

          4 березня 2013 року в приміщенні історико-меморіального музею Степана Бандери відбувся захід, приурочений 63-ій річниці з дня останнього бою генерал-хорунжого Української Повстанської Армії Романа Шухевича – Тараса Чупринки. В основу заходу покладено освячення гіпсової  скульптури, з якої згодом вилито бронзовий пам’ятник Роману Шухевичу,  встановлений в місті Калуші 30 червня 2012 року. Скульптура розташована в приміщенні четвертого експозиційного залу музею, де розкрита тематика національно-визвольної боротьби ОУН-УПА на Калущині.

         Варто  зазначити, що автором пам’ятника є калуський митець, скульптор  Ігор Симак.

         В урочистостях взяли участь представники громадських та політичних організацій, працівники управління освіти Калуської районної державної адміністрації та Калуської міської ради, вояки Калуської станиці братства  ОУН-УПА, учні Староугринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та жителі села.

         Місцевий парох о. Ярослав Мельничук освятив монумент. З вітальним словом до присутніх звернулися заступник голови Калуської міської ради Олександр Челядин та заступник голови Калуської районної ради Михайло Срібняк, які наголосили на історичній значимості постатті легендарного командувача в долі українського народу та зазначили, що не дивлячись на “будь-які суди” Шухевич був, є і завжди буде Героєм України. Також Олександр Челядин підкреслив, що даний пам’ятник являється одним із найкращих пам’ятників Роману Шухевичу на сьогоднішній день у всьому світі.  Голова Калуської станиці братства вояків ОУН-УПА Степан Петраш коротко пригадав історичні та біографічні моменти діяльності Романа Шухевича та зініціював вшанувати пам’ять героя хвилиною мовчання.

         На завершення учасники заходу урочистою ходою направились до пам’ятника Степану Бандері, де відбулось покладання вінків. Для всіх бажаючих було проведено екскурсію експозиційними залами музею. 

Продовження заходу відбулось 5 березня в приміщенні  центру дитячої, шкільної та юнацької творчості міста Калуша, де проходила науково-практична конференція “Маловідомі сторінки історії  діяльності підпілля ОУН та відділів УПА на теренах Станіславської області в 1939-1960 рр.” . Науковці Історико-меморіального музею Степана Бандери виступили з доповіддями, в яких висвітлювали невідомі досі матеріали із архівів  СБ міст Києва, Івано-Франківська, приватних колекцій та спогадів учасників підпілля ОУН нашого краю. За сприяння в роботі з матеріалами, які висвітлюють національно-визвольну боротьбу, музей висловлює щиру подяку Архіву Івано-Франківського Обласного Управління Служби Безпеки України, та безпосередньо його керівнику п. Андрію Тинковану.

На конференції також були представлені доповіді науковців із Прикарпаття, Львівської і Чернівецької областей з приводу політичних, тактико-військових, соціальних й економічних аспектів боротьби за національне визволення України першої половини минулого століття.

Як підсумок, на конференції були прийняті три звернення, в яких йдеться про запровадження премії імені Героя України Головного командира УПА Романа Шухевича з врученням “Хреста Романа Шухевича”.

В українській історії Роман Шухевич, після Другої світової війни, справді взяв на себе роль Прометея, прикутого до розвитку національно-визвольного руху свого народу.  Він не мав права покинути бойовий фронт  оунівського підпілля проти більшовицької влади, адже після приходу Червоної армії сотні тисяч українців не припинили боротьби за право бути господарями на своїй землі і Шухевич не міг їх залишити, тому, що з колишніх селян, робітників та студентів потрібно було виховувати справжніх вояків, а вже тільки сама присутність Чупринки піднімала бойовий дух, дисципліну і жертовність учасників підпільної боротьби. 

 

                                                                               Любов Іванюк

науковий співробітник ІММСБ

Дата публікації: 20.03.2013   Кількість переглядів: 8870
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
- Інформація про музей
- Степан Бандера
- Промова Степана Бандери
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери