Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад
Історична довідка: Обставини загибелі підпільників ОУН у с. Завій

Аналізуючи звіти референтури СБ Калуської округи ОУН за грудень 1948 р. натрапили на перелік загиблих працівників цієї референтури в тому часі. Нашу увагу привернула інформація про загиблих 16.12.1948 р. у с. Завій.

Серед загиблих значаться:
референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН – «Ярема», загиблий в часі перестрілки з облавниками;
слідчий референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН – «Верховинець», поранений в часі перестрілки з облавниками і дострілений боївкарем цієї референтури «Івасем».
В ході подальших пошукових робіт спільно з синами «Верховинця» вдалось устій нити місце загибелі підпільників у с. Завій, де на даний час встановили пам’ятного хреста. Значно складніше було з ідентифікацією осіб поданих у підпільних звітах по псевдах та формування їхніх біографічних довідок. Для цієї справи залучено великий масив документів, в тому числі архівно-кримінальних справ, звітів підпілля та інших дотичних матеріалів. Провівши відповідний аналіз та співставлення вдалось повністю ідентифікувати підпільників, сформувати короткі біографічні довідки та відтворити частково епізоди підпільної роботи в тому часі.
Отже, «Ярема», попереднє псевдо «Бей» це Йосиф Солдан. Родом із с. Маринка Журавненського району Львівської області. Народився приблизно в 1922 р. Закінчив сільську школу. Активно працював в культурному і громадському житті рідного села. В ОУН вступив в другій половині 1930-х років, за часу окупації західноукраїнських земель Польщею. В роки німецької окупації працює в структурі СБ кущового, а відтак Журавненського районного проводу ОУН. В період з 1944 по вересень 1948 рр. очолював референтуру СБ Журавненського і Жидачівського районних проводів ОУН. Обіймав пост субреферента (заступника референта), а відтак референта СБ Жидачівського надрайонного проводу ОУН. У вересні 1948 р. призначений референтом СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.
«Верховинець» – Олекса Гринчак. Народився 1920 р. в с. Ясень тодішнього Перегінського району. Закінчив сільську школу. Активно працював в культурному і громадському житті рідного села. Військовий вишкіл пройшов в 1944 р. в самооборонному кущовому відділі. Зимою 1945 р. мобілізований до відділу УПА «Бистриця», який у місяці лютому почав організовуватись на цих теренах. Увесь військовий шлях у лавах УПА «Верховинець» пройшов у відділі «Бистриця», який мав цифронім 85 і належав до Тактичного Відтинку 23 «Маґура». Після демобілізації повстанських відділів у липні 1947 р. скерований до теренової мережі підпілля ОУН. Зачислений до охоронно-екзекутивного відділу референтури СБ Перегінського районного проводу ОУН під тим же псевдо «Верховинець». Під керівництвом референта СБ Перегінського районного проводу ОУН Михайла Салижина-«Вітра» проходив вишкіл по веденню слідчої роботи. Наказом Ч.4/47-23 Про підвищення в ступенях вояків Військової Округи 4 «Говерля» та охоронно-екзекутивних відділів з датою старшинства від дня 14 жовтня 1947 р. старшого стрільця «Верховинця» підвищено до ступеня вістуна СБ. Весною 1948 р. призначений референтом СБ Калуського районного проводу ОУН, а з вересня того ж року призначений слідчим референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.
Боївкар референтури СБ «Івась», який дострілив смертельно пораненого «Верховинця» це Іван Ленів. Народився 1928 р. в с. Завадка Войнилівського р-ну. Закінчив 7 клас сільської школи. В березні 1944 р. вступив до ОУН, а в липні 1944 р., коли наблизився фронт, вступив до відділу «Летунів», який почав формуватися в той час у Болохівському лісі. Отримав псевдо «Різунчик». Військовий шлях у лавах УПА стрілець-розвідник «Різунчик» пройшов у відділі «Летуни», який мав цифронім 81 і належав до Тактичного Відтинку 23 «Маґура». У відділі належав до другої чоти під командою чотового Зіновія Умриша-«Партизана», першого роя командира Андрія Луціва-«Кропки». Влітку 1946 р. референтом СБ Калуської округи ОУН Богданом Яцківим-«Денисом» забраний з відділу до окружного охоронно-екзекутивного відділу. До жовтня 1946 р. проходив вишкіл по роботі в референтурі СБ. Після чого скерований в Калуський міський провід ОУН для перевірки роботи, де знаходився до січня 1947 р. Після цього повернувся в боївку «Дениса». В травні 1947 р. скерований заступником коменданта боївки СБ Калуського міського проводу ОУН. На цьому посту перебував до квітня 1948 р.
Наказом Ч.6 про номінації та візначення старшин та стрільців Військової Округи 4 «Говерля» з важністю від 14 жовтня 1946 р. стрільця «Івася» відзначено Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги. Наказом Ч.1/47 від 10 травня 1947 р. стрільця «Івася» піднесено до ступеня вістуна. Наказом Ч.4/47-23 Про підвищення в ступенях вояків Військової Округи 4 «Говерля» та охоронно-екзекутивних відділів з датою старшинства від дня 14 жовтня 1947 р. вістуна «Івася» підвищено до ступеня старшого вістуна СБ.
В травні 1948 р. за наказом «Дениса» скерований до охоронно-екзекутивного відділу референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН, для проходження вишколу по веденню слідчої роботи. В травні 1949 р. окружним референтом СБ Прокопом Духовичем-«Мар’яном» скерований слідчим до референтури СБ Журавненського над районного проводу ОУН. На цьому посту перебував до червня 1950 р. Деякий час переховувався самостійно. Радянськими спецслужбами арештований 23.08.1951 р. Після слідства отримав смертний вирок.
Всі перелічені раніше підпільники ОУН на наказ референта СБ Карпатського крайового проводу ОУН Володимира Лівого-«Митаря» в кінці квітня – на початку травня 1948 р. пройшли вишкіл по лінії СБ. Цей вишкіл працівників референур СБ Карпатського краю ОУН відбувався в Болохівських лісах. Керував вишколом працівник референтури СБ (субреферент) Карпатського краю ОУН Василь Шеванюк-«Залізний». На ньому були присутні провідні працівники референтури СБ від районного до окружного рівня Калуської округи ОУН. Всього приблизно 30 осіб.
Наступний вишкіл на наказ того ж таки «Митаря» відбувся в 20-х числах серпня 1948 р. на г. Люта біля с. Кальна на Долинщині. Наказ прибути туди отримали референти СБ, командири боївок (охоронно-екзекутивних відділів) разом із боївкарями. Вишкіл проводив особисто «Митар». Участь у ньому взяли працівники референтури пропаганди Калуської округи ОУН під керівництвом Володимира Кузя-«Руслана». «Митар» виклад лекцій по лінії СБ закінчив 24 серпня і відійшов в район г. Сивуля, де відбувались наради провідного активу Карпатського краю ОУН. Подальші лекції по лінії пропаганди присутнім на вишколі на г. Люта проводив «Руслан». Вишкіл закінчився 27 серпня 1948 р. Під час повороту з вишколу 29 серпня 1949 р. біля с. Слобода Рівнянська Рожнятівського району у сутичці з солдатами МДБ загинули Володимир Кузь-«Руслан» з двома охоронцями і референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН «Козак»-«Грицько». На місце загиблого референта СБ з Жидачівського надрайону ОУН переводять Йосифа Солдана-«Ярему».

Підготував Степан Лесів

 

Дата публікації: 15.12.2021   Кількість переглядів: 2396
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери