Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Вийшов фільм «Схрон», який знімали на основі реальної історії упівців з Калущини. ВІДЕО

18 листопада вийшов новий короткометражний фільм "СХРОН" про боротьбу УПА на Франківщині.
Фільм зняли за підтримки Держкіно у 2020 році, повідомляє ДержКіно України.

На онлайн-платформі Takflix вийшов фільм-переможець "Молодості" – стрічка СХРОН Оксани Войтенко.

Створена за підтримки Держкіно дебютна стрічка режисерки стала минулоріч переможцем Національного конкурсу Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість". У 2020 році фільм був також серед номінантів на премію кінокритиків "Кіноколо" та 5-ту Національну кінопремію "Золота дзиґа".

Короткометражний ігровий фільм "Схрон" – це історична драма про УПА. Україна, 1946 рік. У криївці переховуються українські повстанці та вагітна жінка – дружина командира. Їх розшукує загін НКВД. Однак все не так просто – хтось із героїв приховує велику таємницю.

Сюжет стрічки частково заснований на реальних подіях 1946 року, які відбулися із провідником ОУН Станіславівщини Ярославом "Робертом" Мельником. Перед створенням стрічки режисерка Оксана Войтенко вивчала тему через записи служби безпеки УПА та спогади самих повстанців. Співавтором сценарію став Анатолій Соболевський, який воював у зоні проведення АТО у складі добровольчого батальйону ОУН. Під час роботи над фільмом він допомагав із психологією та діалогами військових.

У ролях – Вероніка Шостак, Денис Шевченко, Вадим Курилко, Остап Дзядек, Артем Штуца, Микола Андрушко, Іван Потапов, Владислав Порожній, Андрій Маслов-Лисичкін, Олександр Коваль, Іван Данилін.

Оператор-постановник – Антон Борисюк, художник-постановник – Вікторія Янчук, композитор – Максим Смоголь, продюсери – Юрій Мінзянов, Катерина Банах.

Картина доступна для перегляду на всіх територіях з англійськими субтитрами. Лінк на перегляд – у першому коментарі.

Довідка

Ярослав Мельник на псевдо «Роберт» – відомий діяч ОУН-УПА. Народився у січні 1919 року в с. Бережниця Калуського повіту. Учився в Рогатинській гімназії протягом 1937-1939 рр., з якої виключений за приналежність до ОУН. 1939 році вчителював в рідному селі. Того ж року розпочав активну націоналістичну діяльність. Був референтом, окружним провідником, обласним провідником ОУН Станіславщини. 1945-1946 рр. – провідник ОУН Карпатського краю.

Намагаючись обезглавити провід і по можливості захопити «Роберта» живим, більшовики старалися з усіх сил виявити місце його перебування. 1946 р. в НКВД попався зрадник-юда «Калим», що видав місце криївки крайового проводу. Бункер знаходився в Болехівському районі над потоком Глибокий, що впадає в ріку Мізунка коло гори Яворина, південніше с. Липа. Вхід у сховище був добре замаскований смерічкою, яка начебто там росла.

31 жовтня 1946 р. бункер був оточений військами НКВД. На той час у бункері, крім «Роберта», перебувала його дружина з малою грудною дитиною, провідник СБ «Скала» і кілька стрільців охорони. Більшовики вимагали у них здатися живими, але після того, як було спалено документи, з бункеру почувся Гімн України, а потім пролунали постріли. «Роберт» вбив свого сина, дружину Антоніну, а відтак себе. Інші мали одні одних повбивати, останній повинен був підірвати бункер. Так і сталося, тільки останній з партизан бункер не підірвав, залишився живий і після тих страшних років проживав у Івано-Франківську. Це був зрадник.

«Роберт» нагороджений Бронзовим Хрестом заслуги (1945 р.) та Золотим Хрестом заслуги 1-го ступеня (1947 р. посмертно).

У рідному селі (1996 року) встановили погруддя героя. В урочищі «Яворина», де загинув «Роберт», бункер відновлено, щороку тут бувають сотні людей, щоб віддати шану безсмертним героям.

Дата публікації: 22.11.2021   Кількість переглядів: 17911
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери