Пам’ять народу невмируща
В неділю, 6 листопада 2016 р., ініціативна група з Долинщини зорганізована п. Петром Щеглюком спільно із завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери (ІММСБ) п. Степаном Лесівим взяла участь у заходах по вшануванню пам’яті загиблих вояків УПА - «гамалійців» на сільському цвинтарі с. Грабівка.
Розпочались заходи із Служби Божої в сільському храмі. Опісля, процесійно громада разом із гостями вирушила на цвинтар до могили, в якій перепоховано учасників бою 1 листопада 1944 р. На могилі загиблих парох с. Грабівки відслужив панахиду. На імпровізованому вічі про «невмирущість» пам’яті чину героїв-«гамалійців» говорили до присутніх виступаючі на поминанні. Учні сільської школи розповідали вірші, а церковний хор виконував пісні згідно тематики заходу.
По завершені панахиди гості з Долинщини на сільських цвинтарях помолились за упокій вояків УПА, серед яких сотенні «Гонта» і «Бойко». Опісля, віддали честь біля пам’ятника Степану Бандері, який розташований на подвір’ї школи.
По завершенні заходів у с. Грабівка, зорганізованих громадським діячем п. Зіновієм Шкутяком та директором школи п. Василем Шкутяком, гості з Долинщини у супроводі п. Василя Романіва пішли на місце пам’ятного бою.
Власне, п. Василь був серед тих кількох осіб, які на початку 90-х років розшукали місце захоронення полеглих вояків у лісі та перепоховали їх на сільський цвинтар.
По дорозі активно обговорювали деталі тієї листопадової ночі далекого 1944 р. Зважували всі аргументи, які могли б не допустити таких великих втрат.
Прийшовши на місце бою, запалили лампадки і здійснили спільну молитву біля пам’ятного хреста, де покоїлись останки вояків УПА, очолюваних курінним «Гамалією», а також на місці загибелі кущового провідника ОУН Василя Костюка – «Стріли» з побратимами. Учасники заходу, члени Клубу військово-історичної реконструкції зробили пам’ятні сальви із стрілецької зброї. В пам'ять за загиблими виконано кілька повстанських пісень.
Такі заходи допомагають відновлювати історичну правду та поширювати «героїку» УПА.
Степан Лесів |