Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Оголошення!
Шановні відвідувачі!
 
Звертаємо вашу увагу на графік роботи Історико-меморіального музею Степана Бандери: 
 
24 грудня (неділя) - працюємо до 13 год.
25 грудня (понеділок) - вихідний день
26 грудня (вівторок) - робочий день
 
 
З прийдешніми святами!
 
 
Дата публікації: 19.12.2023   Кількість переглядів 4466
Автомобіль для бійця ЗСУ Юрка Гудчака
Автомобіль для бійця ЗСУ Юрка Гудчака

Завідувач, Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів активно долучився до ініціативи директора Музею визвольної боротьби Ярослава Коретчука щодо придбання авто для бійця ЗСУ Юрка Гудчака.

         Через Василя Тимцюрака (житель с. Новиця) скомунікували із Олегом Клебаном, який разом із своєю сім’єю проживає в Англії. Він на зібрані кошти придбав автомобіль  “Jeep Grand…” Олег Клебан самостійно зробив частковий ремонт автомобіля і перевіз його до місця відправки в Україну. Благодійний фонд “Захисти Україну”, керівник Ярослав Футерко, м. Бережани допоміг доправити разом із гуманітарним вантажем. Кошти за транспортування авто до України оплачені із збірки, організованої Ярославом Коретчуком.

Транспортування автомобіля із м. Бережан до Івано-Франківська організував Степан Лесів, сприяв у цьому Руслан Шимоняк (м. Калуш). Витратні матеріали для проведення технічного обслуговування за зниженими цінами придбано у підприємця Володимира Андреєва (м. Калуш).

         Для бійця ЗСУ Юрка Гудчака благодійний фонд “Захисти Україну” наповнив багажне відділення автомобіля енергетичними пайками та антисептичними засобами.

         Захистимо Україну спільними зусиллями. Слава Україні! Героям Слава!

Прес-служба музею.

 
Дата публікації: 07.12.2023   Кількість переглядів 4883
Вшанували пам'ять підпільників Карпатського крайового проводу ОУН
Вшанували пам'ять підпільників Карпатського крайового проводу ОУН

У вівторок, 21 листопада 2023 року в День Гідності та Свободи, вшанували пам’ять підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН, загиблих 18 листопада 1950 року в урочищі Глибокий потік. Окрім місцевих жителів та представників довколишніх сіл, віддати шану пыдпыльникам ОУН, прибула делегація із Івано-Франківська. Зокрема, науковці Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби, Івано-Франківського обласного комунального підприємства “Пам’ять” та представники Івано-Франківської станиці братства вояків ОУН-УПА на чолі з доцентом Прикарпатського національного університету  ім. Василя Стефаника Наталею Салигою.

 Щорічно, колектив Історико-меморіального музею Степана Бандери організовує похід на місце останнього спочинку восьми підпільників, серед яких Провідник Карпатського крайового проводу ОУН Степан Слободян – “Єфрем”. У цей день ми вшановуємо наших Героїв, згадуємо з вдячністю та молитвою. Пам’ятаємо  всіх, хто віддав своє життя в час національно-визвольних змагань ХХ століття і тих хто продовжив боротьбу за незалежність української держави, за свободу і гідність нашого народу сьогодні. Священним обов’язком кожного з нас є збереження історії для наступних поколінь про героїчну звитягу українців, які не схиливши голову гідно несли прапор нашої боротьби.

Поминальну панахиду відслужив місцевий парох о. Ярослав Мельничук. Від виконання повстанських пісень лісовим масивом доносилась вічна пам’ять і слава героям.

 

 
Дата публікації: 28.11.2023   Кількість переглядів 5015
Краєзнавчо-пошукова експедиція місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.
Краєзнавчо-пошукова експедиція місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.

У вівторок, 14 листопада завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів здійснив краєзнавчо-пошукову експедицію місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.

В ході експедиції до сільських бібліотек громади передано понад 200 примірників українських книг, більшість з яких склали збірники, упорядковані Степаном Лесівим, які стосуються національно-визвольної боротьби ОУН і УПА.

Спільно із керівником відділу культури і туризму Яблунівської ТГ п. Миколою Сулятицьким віддали шану провідним діячам ОУН і УПА, монументи яких встановлено в різних населених пунктах громади. Зокрема: Степану Бандері, Миколі Арсеничу – “Михайло” референт СБ Головного Проводу ОУН, сотенному УПА Івану Долішньому “Білому”.

Пам’ятний знак на місці Рушірського бою, який вела сотня УПА “Березівська” з відділами НКВС 3 лютого 1945 року.

 
Дата публікації: 24.11.2023   Кількість переглядів 5220
Вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН.

У вівторок, 21 листопада о 14:00 в урочищі Глибокий потік, в лісовому масиві між селами Бережниця та Старий Угринів відбудеться вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН на чолі зі Степаном Слободяном "Єфремом".

 
Дата публікації: 13.11.2023   Кількість переглядів 5656
Вшанування пам’яті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – “Гамалією”.
Вшанування пам’яті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – “Гамалією”.

Вшанування памяті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – Гамалією.

У неділю, 3 листопада у с. Грабівка відбулося вшанування пам’яті вояків УПА “Гамалійців”, загиблих 1 листопада 1944 року. На поминальну літургію прибула делегація краєзнавців Калущини на чолі із завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери Степаном Лесівим та делегація Івано-Франківської станиці братства вояків ОУН-УПА на чолі з викладачем Прикарпатського університету Наталею Салигою.

На цвинтарі с. Грабівка на могилі перепохованих провідників Служби Безпеки ОУН та курінного УПА Івана Гонти – “Гамалії” з побратимами місцевий парох о. Михайло відслужив панахиду. У програмі вшанування учні школи декламували вірші та виконали патріотичні пісні. Ряд повстанських пісень заспівав церковний хор.

Перед присутніми виступили: Наталія Салига, сільський староста Михайло Срібняк.

Степан Лесів наголосив на необхідності згадати в молитвах командирів та вояків УПА, діячів підпілля ОУН боротьба та загибель яких стосується всього ареолу с. Грабівки.

У подальшому, поминальними молитвами та історичним екскурсом про героїку боротьби, вшановано могили та місця загибелі великого числа борців. Зокрема, могила командира відділу УПА84 “Рисі” ТВ23 “Магура” Матвія Сьомака – “Гонти”, з шістьма побратимами. А також кілька рядів безіменних могил вояків УПА та підпільників ОУН похованих в цій частині цвинтаря.

         Значну частину історичних пам’ятних місць с. Грабівки вказав місцевий краєзнавець Василь Романів.

         Біля церкви за давнім українським звичаєм насипано велику могилу першому загиблому вояку УПА із с. Грабівки. Цей стрілець належав до відділу легендарного командира Василя Андрусяка “Різуна” і загинув у бою з німцями в с. Ляндестрай (тепер с. Зелений Яр) 10.02.1944 року.

         Дорога між церквою та школою  є свідком численних героїчних епізодів боротьби вояків УПА та підпільників ОУН з московськими окупантами.

6 січня 1946 року в бою з прикордонниками був смертельно поранений сотенний УПА Федір Греченяк – “Буря».

7 квітня 1953 року в бою з облавними військами загинули Микола Корж – “Сокіл”, –  сотенний УПА, а відтак провідник ОУН Лисецького району і Антон Галайда – кущовий провідник ОУН на Яремчанщині. До речі, зберігся ще будинок, з горища якого “Сокіл” зі своїми охоронцями вбили капітана КДБ Романова.

На старому цвинтарі біля дороги поховано сотенного УПА Михайла Орищука – “Бойко” та шестеро стрільців, які   загинули  в   бою   з   окупантами   21 січня 1945 року біля с. Посіч.

На цьому ж цвинтарі поховано стрільців відділу Івана Гонти – “Гамалії”, які загинули в бою з німцями в липні 1948 р.

         Поряд поховано командира чоти Антона Пракса – “Мороза” та стрільців УПА, які загинули в бою з диверсійним радянським загоном командира Кулагіна.

         Вшанували пам’ять Провідника ОУН Степана Бандери, погруддя якого встановлено біля школи в с. Грабівка.

Біля Народного дому пошанували пам’ять загиблого Василя Романіва – “Кузьму”, командира чоти політвиховника відділу “Заведії”.

Вклонилися пам’яті на місцях останнього спочинку Федора Зварича – “Волиняка”, командира чоти відділу “Хортів” та Федора Іванишина – “Миші”, командира чоти відділу “Лебеді”.

У сусідньому с. Завій вшанували пам’ятні хрести, на місцях яких загинули:

-         Марія Дзундза – друкарка в підпіллі ОУН;

-         Ярослав Мартинець – “Берест”, лікар куренів “Різуна” і “Прута”, і його охоронці Микола Тимків – “Муха” і Василь Оленчук – “Калина”, котрі загинули 15 лютого 1948 року;

-         Йосип Солдан – “Ярема”, референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН і Олекса Гринчак – “Верховинець” – слідчий референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.

На узліссі між селами Завій та Бережниця пошанували боївку “Нечая”, де загинули: Федір Липович – “Нечай”, Михайло Луців – “Морок”, Василь Галій, стрілець псевдо “Чорний”.

          Завершилась експедиція молитвою біля символічної могили борцям за волю України в с. Бережниця.

 
Дата публікації: 13.11.2023   Кількість переглядів 5556
Пошуково-краєзнавча екпедиція місцями вишколу УНС "Сіроманці"
Пошуково-краєзнавча екпедиція місцями вишколу УНС "Сіроманці"

Степан Лесів, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери, взяв участь у пошуково-краєзнавчій експедиції “Місцями вишколу відділу УНС “Сіроманці”. Експедиція організована пошуковою групою “Роберт”, керівник Микола Торко. За участі пошукової групи “Тустань”, керівник Віталій Савчук, преставників Львівщини, Ярослава Данила, викладача університету Львівська політехніка та низки інших осіб.

         В ході експедиції здійснено сходження на г. Чорна Сигла, де в місяці липні 1943 р. організовувався і вишколювався відділ Української Народної Самооборони “Сіроманці”. Про обставини формування, командний склад та особливості таборування Степан Лесів розповів учасникам сходження.

         Наступним пунктом маршруту був схил г. Магура, куди перебазувався відділ “Сіроманців” на початку серпня 1943 р. тут остаточно відділ сформувався і здійснив повноцінний військовий вишкіл. Звідси 30 жовтня 1943 р. “Сіроманці” відійшов на Тернопільщину, де продовжили свій бойовий шлях.

         На цьому ж місці таборування в подальшому базувались новобранці до відділів вищкільного куреня УНС “Гайдамаки” (осінь 1943 р. – зима 1944 р.), а від так старшинської школи УПА “Олені-1”.

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 5976
"Сіроманці" - сотня нескорених.
"Сіроманці" - сотня нескорених.

3-го листопада 2023 р. завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери  Степан Лесів долучився до заходу, який відбувся в Тисівському ліцеї під назвою "Сіроманці" - сотня нескорених. Степан Лесів виступив із довіддю про історію,, структуру, формування, бойовий вишкіл і шлях сотні "Сіроманці". 

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 5967
Церкві св. Параскеви в с. Курипів Галицького р-ну, виповнилось 152 роки
Церкві св. Параскеви в с. Курипів Галицького р-ну, виповнилось 152 роки

Делегація Історико-меморіального-музею Степана Бандери очолювана завідувачем Степаном Лесівим взяла участь у святковій літургії у церкві Св. Параскеви в с. Курипів, Галицького р-ну, якій виповнилося 152 роки. Після літургії відбулося освячення рушника, вишитого майстринею Розалією Боднарчук для першого командира полку “А308” Андрія Білецького. На подвір’ї церкви “Гармонія” виконала для парафіян ряд повстанських пісень.

Після завершення дійства делегація побувала в с. Острів, біля символічної могили  Богдана Трача – “Дуная” – провідника  Станиславівського окружного та члена Карпатського Крайового проводів ОУН. В лісовому масиві між селами Острів та Курипів 28.11.1950 року в запеклому бою з московськими загарбниками загинуло п’ятеро підпільників ОУН. Серед загиблих також: Срібна Богдана – Віра” 1928 р.н. друкарка Станиславівського окружного проводу ОУН. Склеповий Петро – Мамай” 1920 р.н. провідник Галицького районногоо проводу ОУН. Савчук Федір “Ярко” 1931 р.н. охоронець Галицького ранного проводу ОУН. Лисак Михайло – Вітер 1917 р.н. станичний ОУН.

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 6049
15 жовтня 2023 року вшанували пам'ять Провідника Організації Українських Націоналістів
15 жовтня 2023 року вшанували пам'ять Провідника Організації Українських Націоналістів

    15 жовтня 2023 р. в с. Старий Угринів на базі Історико-меморіального музею Степана Бандери відбулось пошанування пам'яті Провідника ОУН Степана Бандери.

В спільній молитві пом'янули й чоловіка Наталії Бандери - Андрія Куцана. Долучились до заходу громади Івано-франківська, Калущини, Долинщини, Рожнятівщини.

     По завершенню панахиди, у конференційній залі музею була проведена конференція на тему: "Значимість націоналістичної ідеї на сучасному етапі державотворення".

 
Дата публікації: 07.11.2023   Кількість переглядів 6108
Вшанування пам'яті Славної Пам'яті Провідника ОУН Степана Бандери
 
Дата публікації: 25.10.2023   Кількість переглядів 6625
Вшанування пам'яті Степана Бандери
Вшанування пам'яті Степана Бандери

У неділю, 15 жовтня 2023 року о 13:00 год. в 64-ту річницю загибелі Степана Бандери на території Історико-меморіального комплексу Степана Бандери в с. Старий Угринів відбудуться заходи по вшануванню пам'яті Провідника ОУН.

 
Дата публікації: 10.10.2023   Кількість переглядів 7622
Вшанування командира УПА-Захід Василя Сидора - "Шелеста".
Вшанування командира УПА-Захід Василя Сидора - "Шелеста".

8 жовтня 2023 року в урочищі Яли, що поблизу Осмолоди, відбувся захід по вшануванню командира УПА-Захід Василя Сидора - "Шелеста". 

 
Дата публікації: 10.10.2023   Кількість переглядів 7718
У Німеччині помер Андрій Куцан — зять Степана Бандери
У Німеччині помер Андрій Куцан — зять Степана Бандери

Андрій Куцан був одружений з Наталею Степанівною Бандерою і навіть мав нагоду особисто познайомитися з самим Степаном Бандерою.

 
Дата публікації: 06.10.2023   Кількість переглядів 12783
Вшанування пам'яті полеглих повстанців та освячення пам'ятного хреста
Вшанування пам'яті полеглих повстанців та освячення пам'ятного хреста

У неділю, 3 вересня 2023 року в урочищі Підцапове біля села Церківна  відбулося вшанування пам'яті полеглих повстанців та освячення пам'ятного хреста.

 
Дата публікації: 03.09.2023   Кількість переглядів 9109
Вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН.
Вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського  Крайового Проводу ОУН.

Століття за століттям наш народ змушений був братися за зброю, аби захистити свою землю від загарбника.

Наші українські землі постійно були ласим шматком для завойовників, тому кожному поколінню українців доводилося відстоювати свою національну ідентичність, свободу й соборність.

Той незборимий дух витав у наших краях продовж усього минулого століття, а останніми, хто зі зброєю в руках захищав рідний край від німецьких та більшовицьких загарбників були вояки Української Повстанської Армії...

 
Дата публікації: 20.07.2023   Кількість переглядів 9056
На 90-му році життя помер Юрій Шухевич
На 90-му році життя помер Юрій Шухевич

Вночі 22 листопада помер Юрій Шухевич — Герой України, дисидент, член Української Гельсінської Групи, син командувача ОУН-УПА Романа Шухевича. Йому було 89 років.

 
Дата публікації: 22.11.2022   Кількість переглядів 10032
Франківський історик готує до друку книгу про зрадників ОУН-УПА. ВІДЕО
Франківський історик готує до друку книгу про зрадників ОУН-УПА. ВІДЕО

Франківський історик готує до друку книгу про зрадників українського націоналістичного підпілля. Ярослав Коретчук опрацьовує протоколи допитів, які проводила Служба безпеки ОУН.

Йдеться про тих людей, які пішли на співпрацю з НКВС, пише Канал 402.

Мотиви в усіх них були різні, проте доволі часто інформацію про українських борців за свободу повідомляли окупантам задля банальної матеріальної вигоди.

“За доноси цим людям виплачували грошові винагороди. Я зараз опрацьовую один із протоколів, де дівчина за одяг видавала своїх односельчан, зокрема – навіть близьких родичів,” – каже Ярослав Коретчук.

 
Дата публікації: 07.02.2022   Кількість переглядів 15554
До дня народження Степана Бандери в Івано-Франківську відкриють "Дзвін пам'яті"
До дня народження Степана Бандери в Івано-Франківську відкриють "Дзвін пам'яті"

До 113 річниці з дня народження Степана Бандери 1 січня в Івано-Франківську планують відкрити "Дзвін пам'яті", а в селі Старий Угринів Калуського району організують пам'ятне віче. Як франківці будуть вшановувати уродини провідника, на оперативній нараді у міського голови розповів начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш.

 
Дата публікації: 28.12.2021   Кількість переглядів 13060
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери