Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Захід пам’яті сотенного УПА “Вершника” – Богдана Мостиського

У неділю, 24 березня у Народному домі смт. Брошнів відбудеться захід приурочений

 

Памяті сотенного УПА 22 ТВ “Чорний Ліс”

“Вершника” – Богдана Мостиського

 

Програма заходу:

 

                                 Відкриття заходу. Початок о 1300 год.

            

Вітальне слово – до 5 хв.

 

 

1. Степан Лесів.Богдан Мостиський – сотенний УПА «Вершник».

 

2. Тарас Зень. Діяльність Романа Мостиського в 35-му Пластовому

курені ім. Степана Тисовського.

 

3. Зеновія Ханас.Життя та діяльність родини Мостиських в м. Стрий.

 

4.Ярослав Коретчук.Загальна характеристика командного складу

   ТВ 22 «Чорний Ліс».

 

5.Василь Тимків.Проблеми меморіалізації учасників визвольних змагань

 в контексті сучасних процесів декомунізації.

 

 

              Підсумок проведеного заходу – до 10 хв

 

 

 

 

 

Оргкомітет

 

 

            

 

 

 
Дата публікації: 18.03.2024   Кількість переглядів 1450
В Перегінську відбулося відкриття меморіальної таблиці
В Перегінську відбулося відкриття меморіальної таблиці

10 березня 2024 р. в смт. Перегінськ відбулося відкриття меморіальної таблиці на будівлі, яка в 1944-1957 роках використовувалась як тюрма-катівня Перегінських районних структур НКВД-НКГБ. Колектив Історико-меморільного музею Степана Бандери активно долучився до цього заходу.  Також, в цій же будівлі функціонує музей національно-визвольної боротьби та історії Перегінська, яким завідує Оксана Витвицька та активно діє осередок Братства ОУН-УПА на чолі з Романом Коренем. 

 
Дата публікації: 11.03.2024   Кількість переглядів 1768
В Історико-меморільному музеї Степана Бандери відбулася регіональна науково-практична конференція
В Історико-меморільному музеї Степана Бандери відбулася регіональна науково-практична конференція

5 березня 2024 р. в конференційному залі Історико-меморіального музею Степана Бандери в с. Старий Угринів відбулася щорічна регіональна науково-практична конференція приурочена 74-річниці загибелі головнокомандуючого УПА, Героя України – Романа Шухевича. Тема конференції  “Нові дослідження та маловідомі сторінки боротьби відділів УПА та збройного підпілля ОУН на теренах краю”. 

Модератор заходу, завідувач ІММСБ Степан Лесів виступив перед присутніми з вітальним словом. Роботу конференції розпочали з виконання державного гімну та вшанували молитвою всіх тих, хто полягли на полі бою, як в минулому так в сьогоденні.

Доповідачі – наукові співробітники музею ознайомили гостей конференції зі своїми доповідями. Степан Лесів – розкрив тему свого дослідження про сотенного УПА “Вершника” – Богдана Мостиського.

Леся Супрун озвучила доповідь про “Бойовий шлях чотового “Білого”. Ольга Чолій розповіла про “Ростислава” прогандиста Перегінського

району ОУН.

Професор ІФНТУНіГ Олег Малярчук знайомив з інформацією Станіславського обкому партії про роботу серед колишніх учасників ОУН і УПА.

Іванна Палійчук говорила про громадську діячку, борчиню за незалежність Ураїни, зв’язкову Романа Шухевича Ольгу Ільків.

Василь Тимків (директор КП “Пам’ять”) акцентував на актуальності питання меморіалізації та декомунізації у світлі вивчення національно-визвольного руху.

Про структуру побудови і кадравий склад військового штабу ВО 4 “Говерля” доповідав Ярослав Коретчук (директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери).

Участь у конференції взяли історики, краєзнавці, дослідники, музейні працівники, делегації з Івано-Франківська, Калуша, Рогатина, Брошнева, Перегінська, Трускавця, Жидачева, Стрия, Моршина.

В ході обговорення доповідей проводились паралелі між національно-визвольною боротьбою українців у середині минулого століття й нинішньою російсько-українською війною.  Наголошувалось на важливості вивчення і дослідження історії.

В мистецькому-патріотичному плані конференцію  підсилила юна виконавиця Яринка Мицик.

 
Дата публікації: 07.03.2024   Кількість переглядів 2051
Оголошення

5 березня 2024 року 0 13:00 в с. Старий Угринів в конференційному залі Історико-меморіального музею Степана Бандери відбудеться робота щорічної науковопрактичної конференції по висвітленню нових досліджень та маловідомих сторінок боротьби відділів УПА та збройного підпілля ОУН на теренах краю.  

 

Адміністрація музею

 
Дата публікації: 04.03.2024   Кількість переглядів 2143
Вшанування пам'яті славетного командира УПА "Чорного лісу" полковника Василя Андрусяка "Різуна"
Вшанування пам'яті славетного командира УПА "Чорного лісу" полковника Василя Андрусяка "Різуна"

У неділю, 25 лютого 2024 р. делегація ІММСБ на чолі із завідувачем Степаном Лесівим та краєзнавцями із сс. Новиця і Бережниця взяли участь у заходах по вшануванню пам'яті славетного командира УПА "Чорного лісу", полковника Василя Андрусяка "Греготв", "Різуна". Учасники заходу спільно із священиком відслужили панахиду за Василем Андрусяком та побратимами, які загинули в боротьбі в лавах УПА та збройного підпілля ОУН. На імпровізованому вічі виступаючі розповідали присутнім епізоди із життя та боротьби повстанського командира і проводили паралелі із сучасною війною. Слід згадати, що усі учасники заходу відвідали ще одне пам'ятне місце у 8-му кварталі Чорного лісу, де загинув референ СБ Станиславівського окружного проводу ОУН Степан Гаврилюк - "Жар" та його побратими. Біля символічного хреста відбулась спільна молитва в пам'ять про героїв.  

 
Дата публікації: 28.02.2024   Кількість переглядів 2521
Відкриття виставки художніх робіт Степана Дмитровича Каспрука
Відкриття виставки художніх робіт Степана Дмитровича Каспрука

27 лютого 2024 року в приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття відбулося відкриття виставки художніх робіт Степана Дмитровича Каспрука. Ця подія приурочена 90-річчю з дня народження відомого івано-франківського митця. Загалом колекція його робіт у музеї налічує понад 60 одиниць. Проте Степан дмитрович відомий не  лише як художник, але й як активний громадський діяч, краєзнавець, автор численних публікацій про національно-визвольну боротьбу на західно-українських землях 1939-1955 років та голова обласного товариства "Меморіал". Працівники Історико-меморіального музею Степана Бандери взяли участь відкритті виставки. 

 
Дата публікації: 28.02.2024   Кількість переглядів 2551
Участь «Березівської» сотні УПА в боях за Космач в січні-лютому 1945 р. Бій у Рушорі.

Участь «Березівської» сотні УПА в боях за Космач

в січні-лютому 1945 р. Бій у Рушорі.

         З плином часу героїка боротьби відділів УПА в середині 1940-х років доповнюється легендами і міфами, віддаляючись від істини та об’єктивності. З одного боку це закономірний процес, адже це було «наше військо», яке боронило рідну землю. З іншого – втрачається історична правда і об’єктивність висвітлення подій. Така проблематика в повній мірі присутня у висвітленні бою сотні УПА «Березівська» зимою 1945 р. Ще однією, вельми поважною, обставиною у висвітленні даної події в «легендованому» контексті є те, що оповіді про Рушірський бій містять, насправді, факти з трьох-чотирьох боїв, що проводились в короткому відрізку часу за неповний місяць, середина січня – початок лютого 1945 р., в ареалі с. Космач, який охоплює і присілок Рушір с. Люча. Виходячи з цього, відбулись помилки щодо кількості загиблих з числа  каральних військ нквс, оскільки, накладався один бій на інший. В умовах підпільної боротьби і постійного маневрування структури ОУН-УПА подавали приблизне, інколи дещо перебільшене число ворожих втрат. Відповідно, з ворожої, тобто з радянської сторони замовчувалось і всіляко применшувалось число втрат, маніпулюючи фактажем боїв. У відповідності до цього, краще, щоб радянський солдат пропав безвісті, ніж загинув у бою з «націоналістичними бандами», оскільки псувалась звітність. Про «оригінальне» вирішення питання із загиблими радянськими вояками подано у звіті провідника Коломийської округи ОУН «Бориса» Григорія Легкого за лютий 1945 р.: «… Космацька група (радянських військових у часі 31.01.-1.02.1945 р. – С.Л.) через два дні стягнула своїх побитих і спалила їх в центрі села. Одного свого к-ра похоронили на червоноармійськім кладовищі, інших к-рів фірами відвезли до Яблонова…».

         Для повноцінності нашого дослідження залучено максимальну кількість доступних джерел. Опрацьовано звіти теренової мережі підпілля ОУН, звіти партійних органів окупаційної влади, доповідні записки народному комісару внутрішніх справ УРСР за м. лютий 1945 р., матеріали архівно-кримінальних справ Івано-Франківського обласного управління Служби безпеки України (СБУ). Щоправда необхідно розуміти, що, навіть, ці документи містять певні похибки, особливо, стосовно кількості втрат особового складу. При опрацюванні матеріалів архівно-кримінальних справ треба зважати на те, що в переважній більшості полонені повстанці намагались зменшити до мінімуму кількість бойових сутичок та втрати зі сторони супротивника, або, взагалі, замовчувати про них. Про свої реальні втрати замовчували і радянські силові структури. Про це ми наводили вище.

Окрему групу матеріалів становлять спогади учасників тих подій, які писані в другій половині 1940-х рр. і поміщені в Літописах УПА основної серії.

         На підставі звітів підпілля ОУН і відділів УПА охарактеризуємо ситуацію в січні 1945 р. на Гуцульщині, зокрема, в досліджуваному нами районі с. Космача. На окрему, особливу, увагу заслуговують спогади командира сотні УПА «Стріла» з тактичного відтинку (ТВ) 22 «Чорний Ліс» «Хмари» Петра Мельника, який згодом, з січня 1946 р., очолив ТВ 21 «Гуцульщина».

«…Порівнюючи відтинок Чорного лісу, де доводилося майже на кожному кроці стрінути ворога, тут було противно. Тут можна було їхати в білий день, куди кому потрібно. Саме село Космач положене між лісистими горами, де не находяться жодні головні дороги. Большевики в цьому селі були ще тоді, коли переходив фронт. Село досить велике і населення цього села, як на гірські села, досить свідоме. Кватируючи на присілку Ставник, я одержав записку від ком. «Грома» (Миколи Твердохліба – С.Л.), який в той час кватирував коло кур. «Скуби» (Дмитра Гаха – С.Л.) на прис. Плаюц і того самого дня перед вечором я з двома стрільцями зголосився на кватиру у ком. «Грома» та провідника «Роберта» (Ярослава Мельника – С.Л). Від них я одержав наказ, що задержуюся якийсь час на Гуцульщині аж до відкликання. Вони інформували мене, що на Гуцульщині крім Космача є ще около 50 сіл, де ще большевики до того часу не заложили своєї адміністративної влади. На перешкоді їм є наші повстанчі відділи, які оперують на Гуцульщині. Виходило з того, що на Гуцульщині буде тяжко большевикам заложити свій державний апарат. Треба згадати, що с. Космач в той час було столицею нашого повстанчого руху на Гуцульщині, де був зосереджений наш організаційний та військовий рух. В той час я стрінув ком. «Козака» (Миколу Яворського – С.Л.), який в той час був командиром відтинка на Гуцульщині. Він інформував мене, що на Гуцульщині знаходиться 16 сотень, які розташовані в околиці Космача…»

         Спогади яскраво ілюструють реальну ситуацію повстанської сили на даному терені. Саме в тому часі в Космачі перебував практично увесь керівний склад Станиславівського обласного проводу ОУН. Опрацьовувались директиви Проводу ОУН по зміні структури підпілля і формуванню на базі Станиславівського обласного Карпатського крайового проводу ОУН, одночасно, в тісному повстанському колі побратимів відзначались Різдвяні та Йорданські свята. З таким станом речей радянські окупанти, інформовані через своїх «сексотів», не хотіли миритись. На взяття «Космацької республіки УПА» більшовики організували військові сили у складі 31-го, 33-го та 87-го прикордонних загонів та 256 конвойного полку військ нквс. До цього військового загону долучили частини військових гарнізонів внутрішніх військ нквс з ближніх районних центрів. Військову операцію більшовики розпочали вранці 30 січня 1945 р. Численні підтвердження цьому знаходимо у багатьох джерелах. Наведемо ряд витягів.

         «… По Йордані в кілька днів большевики розпочали наступ на с. Космач. По цілоденнім бою ворогові вдалося зайняти с. Космач. Провідники та командири, які в той час були в Космачі, вицофали з села і в с. Текуча долучили до моєї сотні та разом з ними я відійшов до с. Баня-Березів. На другий день ком. «Грім» та провідники вирушили з с. Баня-Березів в Станіславську округу…»

Підтвердженням спогадів «Хмари» слугують матеріали звіту провідника Коломийської округи ОУН «Бориса», в якому детально описано розстановку та бойові завдання повстанських відділів, зокрема: «… Акції в горах мали характер інший, були проводжувані у більшому масштабі при участі великої кількості військових боєвих відділів. Їхньою ціллю … було ще заложити уряди та зліквідувати самостійні райони постою УПА та поробити їх для УПА безкорисними.

Перша акція радянських військ на село Космач відбулася 30 січня 1945 р. Вона була проведена планово і відбулась в час найгіршого холоду і сніговії. До акції були стягнені війська нквд з таких районів: Коршів, Коломия, Обертин, Печеніжин, Яблонів, Косів, Кути і Жаб’я. Акцією на с. Космач кермував штаб, що складався з: підполковника, двох майорів, двох капітанів, одного ст. лейтенанта, лейтенанта і ще кількох осіб. Штаб стояв в с. Брусторах. Більшовицькі сили для проведення даної акції розташовувались в Яблонові, Прокураві, Брусторах і Річці…

Найскорше почався бій за космацькою церквою від сторони Рушору. До 8-ої год. ранку бій вив’язався на цілому терені с. Космача фронтом 13 км довжини. З більшовицької сторони наступало около 1200 людей. Зі сторони УПА – участь в бою приймали такі сотні: сотня «Сурма» (ком. «Білий» – Юрко Долішняк – С.Л.) і «Трембіта» (ком. «Ґонта» – Микола Шкарупа – С.Л.) від сторони Рушора, командував ними кур. «Скуба» (Дмитро Гах – С.Л.). Від сторони Мелу держала заставу сотня «Чорногора» (ком. «Циган» – Федір Дицько – С.Л.). Від сторони Завоєл і Прокурави участь в бою брали сотня «Черемош» (ком. «Чабан» - Іван Скульський – С.Л.) і сотня «Орлика» (сотня «Дністер»,  ком. «Орлик» – Степан Чуйко – С.Л.) під командуванням кур. «Степового» (Тарасенка – С.Л.) і відділ «Славича» (Івана Шкондеюка – С.Л.). Сотня ім. Гонти (ком. «Маніва» – С.Л.) держала заставу від Микуличина і Ворохти. Найзапекліший бій вівся через цілий день за центр села Космача… Після бою більшовики увійшли у центр с. Космача і там заквартирували на ніч. Було їх около 200 осіб. Інші більшовицькі частини цофнулись до Брустор, Прокурави і Річки, а звідтам дальше…»

Командування УПА не хотіло миритись із падінням «повстанської столиці» і вирішило сконцентрувати свої сили і вдарити по більшовицькому гарнізону, який отаборився у с. Космачі. Акцію сплановано на 3 лютого 1945 р. До повстанських відділів Гуцульщини долучився курінь «Підкарпатський» («Скажені») командира «Прута» Павла Вацика, який через облави в Чорному лісі перейшов на дані терени.

Варто також згадати, що в дорозі до Чорного лісу сотня «Стріла» та провідники ОУН з відділом охорони в 50  стрільців потрапили у великі облави і змушені були з боями пробиватись назад до с. Баня Березів. В це село в той час прийшов і командир УПА-Захід «Шелест» Василь Сидор. Сотенний «Хмара» Петро Мельник згадує: « … Коли ми кватирували в цьому селі, в той саме час відбувся другий великий бій в с. Космач, в якому брав участь курінь з Чорного лісу під ком. кур. «Прута». По Космацькім бою кур. «Прут» з своїм куренем закватирував в с. Вижний Березів. В цьому селі я стрінувся з кур. «Прутом» і він оповідав мені багато новостей…»

Повстанські відділи у складі трьох куренів налічували приблизно 1200 вояків. Повстанські курені Гуцульщини «Гайдамаків» (ком. «Скуби» - Дмитра Гаха – С.Л.) і «Карпатський» (ком. «Лісового» – Андрія Злобіна – С.Л.) підсилено куренем «Підкарпатський» («Скажених») (ком. «Прута» – Павла Вацика – С.Л.) із «Чорного Лісу».

         Сотня «Чорногора» командира «Цигана» – Федора Дицька із куреня «Гайдамаків» тримала заставу на присілку Завоєла. Всі сотні «Карпатського» куреня УПА залучені до встановлення засідок навколо с. Космача. Сотня ім. М. Колодзінського командира «Спартана» Михайла Москалюкаа зробила заставу зі сторони с. Микуличина. Сотня «Трембіта» під командою сотенного «Ґонти» – Миколи Шкарупи контролювала дорогу від сс. Річки і Прокурави, сотня «Березівська» командира «Юрка» Михайла Юрцуняка від с-ща Яблунова.

         Перебіг бою в с. Космачі та на під’їзних дорогах описано у звіті Коломийського окружного провідника ОУН «Бориса»:  «…Курінь «Скажених» і дві сотні куреня «Гайдамаків» досвітком повели наступ на центр села. Найскорше почався бій в центрі села. Заатакував більшовиків з-під Клифи курінний «Скуба», обстрілюючи їх передовсім мінометним і кулеметним вогнем. Курінь «Скажених» обстрілював центр з присілка Мел. Рішучого наступу на центр села не поведено, тому більшовиків впало тільки 80. Інтенсивніші бої відбувались на заставах. Від сторони Прокурави до центру села надходила більшовикам поміч. Її спинив сотенний «Ґонта», ударивши по ній з засідки. Вив’язався короткий бій, в якому більшовики стратили 38 вбитими і багато ранених. Зі сторони сотні «Ґонти» убитих було 3-ох і 2-ох ранених. Після одногодинного бою в с. Космачі з напряму Станиславова прилетів літак і розвідував терен, скидаючи при тому бомби, але без ефекту. Найпізніше почала бій сотня «Березівська» під командуванням сотен. «Юрка». О год. 12-ій від сторони Яблонова в напрямі Космача почали їхати більшовицькі авта. Всіх їх було 6 і одна лімузина. На передній заставі була 1-ша чота. Вона пропустила колону авт в середину засідки. 2-га чота пропустивши передні розшуки, підпустила авта на близьку віддаль і вдарила зпереду по автах. Це був знак для цілої сотні, яка наглим і інтенсивним кулеметним вогнем почала стріляти по автах. Більшовики пробували зіскакувати з авт, але відразу були знищувані кулеметним вогнем. Мимо всього мала кількість більшовиків зуміла ще вдержатись і відбивалась около 2-ох год. В той час над’їхала з Яблонова поміч трьома автами, зі сторони Космача підійшло около 70 більшовиків. Побачивши, що сотні грозить окруження, сотенний дав наказ вицофатись. В бою більшовики стратили поверх 100 людей вбитими, дуже багато поранених, 6 авт вантажних та одну лімузину. Між убитими більшовиками був майор (прим., підполковник Ніколай Дєргачьов – С.Л.) і ще сім старшин. Їх забрано і поховано в Коломиї…» Текст цього Звіту в частині опису бою за с. Космач з незначними відмінностями і доповненнями підтверджується спогадами чотового «Крамаренка» Степана Ярицького із куреня «Скажених». Детально описав перебіг подій в часі цих боїв шеф зв’язку КВШ УПА-Захід Володимир Порендовський у спогадах під назвою «За Космач» під псевдонімом «Вірлинів К.»

Окремо хочемо висвітлити питання здатності «Березівської» сотні УПА влаштовувати успішні засідки та зводити бої проти ворожого війська. За неповний місяць січень 1945 р., включно з Рушірським боєм, сотня мала три великі бої.

В середині січня 1945 р. сотня «Березівська» командира «Мороза» Дмитра Негрича базувалась в с. Голови Верховинського району. Серед ночі була піднята по тривозі і перейшла в повному складі в с. Дземброня. Всі три чоти окремо влаштували засідки неподалік цього села. Чота «Кривоноса» Мирослава Симчича зробила засідку на віддалі близько кілометра від крайніх хат зі сторони с-ща Верховина (прим., в тому часі с-ще Жаб’є). Розташування стрільців у засідці здійснював «Кривоніс» особисто. Засідку влаштовано на віддалі приблизно 150 м від дороги із с-ща Верховина до с. Явірник. Повстанці вранці, до 9-ї год., зайняли визначені позиції і добре замаскувались в очікуванні ворога, який повинен був з’явитись зі сторони Верховини. Між дорогою і повстанцями протікала річка Черемош.

Після обіду чота вступила в бій, обстрілюючи дві автомашини з радянськими солдатами. Бій тривав неповну годину. Більшість окупантів, понад 30 солдат, була знищена. Залишки врятувались втечею назад до Верховини. Повстанський відділ повернувся назад у с. Голови.

         В двадцятих числах  січня 1945 р. сотня «Березівська» базувалась на присілку Шепіт с. Брустурів Косівського району. Серед ночі була піднята по тривозі і зайняла позиції вздовж хребта гори. В село підійшли і розмістились близько 500 радянських солдат. Командування повстанців силами куреня УПА «Карпатський» вирішило оточити село з метою знищення окупантів. Бій розпочався о 9-й год. ранку. Наступ на центр села, де засіли вороги повели відділи УПА командирів «Спартана» - Михайла Москалюка, «Ґонти» - Миколи Шкарупи і інші. Невдовзі в бій вступила і «Березівська» сотня, очолювана «Морозом» - Дмитром Негричем, оскільки до її позицій підійшли окупанти. Ворог спочатку був відкинутий, але обійшовши з флангів позиції «березунів» з боєм зумів прорватись і втекти від переслідування повстанців. В цьому бою в руку був поранений сотенний «Мороз». Він відійшов на лікування. Місце командира у сотні «Березівська» посів «Юрко» - Михайло Юрцуняк, який доти воював на теренах ТВ 22 УПА «Чорний Ліс» і наприкінці 1944 р. переведений на терени Гуцульщини.

         В бою 30 січня 1945 р. сотня «Березівська» участі не брала.

         В часі підготовки командуванням УПА акції по звільненню с. Космач від радянських солдат сотня «Березівська» базувалась на постої в с. Вижній Березів. Увечері, 2 лютого 1945 р., сотенний «Юрко» отримав наказ зайняти відповідний рубіж і не пропустити ворога через свої позиції. Серед ночі сотня була піднята по тривозі і маршем вирушила в пункт призначення. На околиці присілка Рушір с. Люча, біля дороги, яка вела з районного центру Яблунова до с. Космача, повстанці влаштували засідку. Сотня розділилась на дві частини. Одна чота під командою «Кривоноса» розташувалась по лівій стороні від дороги на схилі гори, а дві інші чоти командирів «Крука» і «Лиска» під загальним командуванням сотенного Юрка – також на схилі гори, але з протилежної сторони дороги. Відділ розташувався на позиціях вдосвіта і в засідці прочекав близько п’яти годин, перш ніж появились автомашини з радянськими солдатами. Кожен із стрільців добре замаскувався і очікував на наближення ворога.

         Засідка була влаштована з розрахунком, що ворожі солдати залишать автівки біля зруйнованого мосту і пішком вирушать до с. Космача. Ввійшовши в повстанську засідку будуть знищені перехресним вогнем.

Близько 12 години дня зі сторони Яблунова почувся гул моторів вантажних автомобілів. Метрів за 100-150 від зруйнованого мосту машини (в к-ті 5-6 шт.) зупинились. Солдати вийшли і пішком вирушили в напрямку с. Космача. Було їх близько 150 осіб. Коли всі червоноармійці зайшли в засідку по них з обох сторін дороги вдарили повстанці з усієї наявної зброї. В той же час «панцерфаустом» знищено легкове авто з командуванням і вогнем скорострілів запалено вантажівки. Активна фаза перестрілки тривала понад годину часу. Дорога була встелена трупами радянських військових. За різними оцінками було вбито понад 100 облавників.

Через те, що підійшла допомога радянським солдатам зі сторони Яблунова і зі сторони Космача, та вдарила повстанцям в фланги, командуванням повстанців вирішено виводити стрільців з-під обстрілу. «Кривоніс» вивів свою чоту на місце постою до с. Вижнього Березова, де пізно вночі зустрілись з рештою сотні на чолі з сотенним «Юрком». «Кривоніс» в цьому бою був поранений в руку. Через місяць, наприкінці березня 1945 р., «Кривоніс» після лікування повернувся до відділу.

Підсумувавши поданий матеріал зробимо наступний висновок.

Рушірський бій в контексті бою за звільнення с. Космач від радянського гарнізону відбувся 3 лютого 1945 р. Це не був окремий бій «Березівської» сотні УПА. На присілку Рушір с. Люча сотня «Березівська» здійснювала засідку із недопущення підкріплення гарнізону радянських військ, який облаштувався в центрі с. Космач. Загальне командування «Березівською» сотнею здійснював новопризначений командир «Юрко» Михайло Юрцуняк. Кількість загиблих радянських окупантів становить понад 100 осіб. В цілому в боях за звільнення с. Космача 3 лютого 1945 р. радянські окупанти втратили близько 250 солдат та офіцерів.

Підготував, Степан Лесів

завідувач ІММ С. Бандери  

 

 
Дата публікації: 20.02.2024   Кількість переглядів 2989
Конференція приурочена бою "Березівської сотні" за с. Космач
Конференція приурочена бою "Березівської сотні" за с. Космач

В Яблунівській селищній раді відбулася конференція, приурочена бою "Березівської сотні" взимку 1945 року.

Завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери - Степан Лесів, 12 лютого 2024 року,  взяв участь в конференції, приуроченій бою "Березівської сотні" за с. Космач взимку 1945 року.  яка відбулася в Яблунівській селищній раді. Степан Лесів виступив із доповіддю: "Участь "Березівської сотні УПА" в боях за Космач в січні-лютому 1945 р. Бій у Бушорі". Організори заходу висловили подяку за виступ на конференції Степану Лесіву, який викликав велике зацікавлення і конструктивні дискусії у присутніх. 

 
Дата публікації: 15.02.2024   Кількість переглядів 3144
Оголошення!
Шановні відвідувачі!
 
Звертаємо вашу увагу на графік роботи Історико-меморіального музею Степана Бандери: 
 
24 грудня (неділя) - працюємо до 13 год.
25 грудня (понеділок) - вихідний день
26 грудня (вівторок) - робочий день
 
 
З прийдешніми святами!
 
 
Дата публікації: 19.12.2023   Кількість переглядів 4559
Автомобіль для бійця ЗСУ Юрка Гудчака
Автомобіль для бійця ЗСУ Юрка Гудчака

Завідувач, Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів активно долучився до ініціативи директора Музею визвольної боротьби Ярослава Коретчука щодо придбання авто для бійця ЗСУ Юрка Гудчака.

         Через Василя Тимцюрака (житель с. Новиця) скомунікували із Олегом Клебаном, який разом із своєю сім’єю проживає в Англії. Він на зібрані кошти придбав автомобіль  “Jeep Grand…” Олег Клебан самостійно зробив частковий ремонт автомобіля і перевіз його до місця відправки в Україну. Благодійний фонд “Захисти Україну”, керівник Ярослав Футерко, м. Бережани допоміг доправити разом із гуманітарним вантажем. Кошти за транспортування авто до України оплачені із збірки, організованої Ярославом Коретчуком.

Транспортування автомобіля із м. Бережан до Івано-Франківська організував Степан Лесів, сприяв у цьому Руслан Шимоняк (м. Калуш). Витратні матеріали для проведення технічного обслуговування за зниженими цінами придбано у підприємця Володимира Андреєва (м. Калуш).

         Для бійця ЗСУ Юрка Гудчака благодійний фонд “Захисти Україну” наповнив багажне відділення автомобіля енергетичними пайками та антисептичними засобами.

         Захистимо Україну спільними зусиллями. Слава Україні! Героям Слава!

Прес-служба музею.

 
Дата публікації: 07.12.2023   Кількість переглядів 4950
Вшанували пам'ять підпільників Карпатського крайового проводу ОУН
Вшанували пам'ять підпільників Карпатського крайового проводу ОУН

У вівторок, 21 листопада 2023 року в День Гідності та Свободи, вшанували пам’ять підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН, загиблих 18 листопада 1950 року в урочищі Глибокий потік. Окрім місцевих жителів та представників довколишніх сіл, віддати шану пыдпыльникам ОУН, прибула делегація із Івано-Франківська. Зокрема, науковці Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби, Івано-Франківського обласного комунального підприємства “Пам’ять” та представники Івано-Франківської станиці братства вояків ОУН-УПА на чолі з доцентом Прикарпатського національного університету  ім. Василя Стефаника Наталею Салигою.

 Щорічно, колектив Історико-меморіального музею Степана Бандери організовує похід на місце останнього спочинку восьми підпільників, серед яких Провідник Карпатського крайового проводу ОУН Степан Слободян – “Єфрем”. У цей день ми вшановуємо наших Героїв, згадуємо з вдячністю та молитвою. Пам’ятаємо  всіх, хто віддав своє життя в час національно-визвольних змагань ХХ століття і тих хто продовжив боротьбу за незалежність української держави, за свободу і гідність нашого народу сьогодні. Священним обов’язком кожного з нас є збереження історії для наступних поколінь про героїчну звитягу українців, які не схиливши голову гідно несли прапор нашої боротьби.

Поминальну панахиду відслужив місцевий парох о. Ярослав Мельничук. Від виконання повстанських пісень лісовим масивом доносилась вічна пам’ять і слава героям.

 

 
Дата публікації: 28.11.2023   Кількість переглядів 5075
Краєзнавчо-пошукова експедиція місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.
Краєзнавчо-пошукова експедиція місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.

У вівторок, 14 листопада завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів здійснив краєзнавчо-пошукову експедицію місцями повстанської звитяги селами Яблунівської громади.

В ході експедиції до сільських бібліотек громади передано понад 200 примірників українських книг, більшість з яких склали збірники, упорядковані Степаном Лесівим, які стосуються національно-визвольної боротьби ОУН і УПА.

Спільно із керівником відділу культури і туризму Яблунівської ТГ п. Миколою Сулятицьким віддали шану провідним діячам ОУН і УПА, монументи яких встановлено в різних населених пунктах громади. Зокрема: Степану Бандері, Миколі Арсеничу – “Михайло” референт СБ Головного Проводу ОУН, сотенному УПА Івану Долішньому “Білому”.

Пам’ятний знак на місці Рушірського бою, який вела сотня УПА “Березівська” з відділами НКВС 3 лютого 1945 року.

 
Дата публікації: 24.11.2023   Кількість переглядів 5271
Вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН.

У вівторок, 21 листопада о 14:00 в урочищі Глибокий потік, в лісовому масиві між селами Бережниця та Старий Угринів відбудеться вшанування пам’яті полеглих підпільників Карпатського Крайового Проводу ОУН на чолі зі Степаном Слободяном "Єфремом".

 
Дата публікації: 13.11.2023   Кількість переглядів 5715
Вшанування пам’яті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – “Гамалією”.
Вшанування пам’яті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – “Гамалією”.

Вшанування памяті полеглих вояків УПА разом Іваном Гонтою – Гамалією.

У неділю, 3 листопада у с. Грабівка відбулося вшанування пам’яті вояків УПА “Гамалійців”, загиблих 1 листопада 1944 року. На поминальну літургію прибула делегація краєзнавців Калущини на чолі із завідувачем Історико-меморіального музею Степана Бандери Степаном Лесівим та делегація Івано-Франківської станиці братства вояків ОУН-УПА на чолі з викладачем Прикарпатського університету Наталею Салигою.

На цвинтарі с. Грабівка на могилі перепохованих провідників Служби Безпеки ОУН та курінного УПА Івана Гонти – “Гамалії” з побратимами місцевий парох о. Михайло відслужив панахиду. У програмі вшанування учні школи декламували вірші та виконали патріотичні пісні. Ряд повстанських пісень заспівав церковний хор.

Перед присутніми виступили: Наталія Салига, сільський староста Михайло Срібняк.

Степан Лесів наголосив на необхідності згадати в молитвах командирів та вояків УПА, діячів підпілля ОУН боротьба та загибель яких стосується всього ареолу с. Грабівки.

У подальшому, поминальними молитвами та історичним екскурсом про героїку боротьби, вшановано могили та місця загибелі великого числа борців. Зокрема, могила командира відділу УПА84 “Рисі” ТВ23 “Магура” Матвія Сьомака – “Гонти”, з шістьма побратимами. А також кілька рядів безіменних могил вояків УПА та підпільників ОУН похованих в цій частині цвинтаря.

         Значну частину історичних пам’ятних місць с. Грабівки вказав місцевий краєзнавець Василь Романів.

         Біля церкви за давнім українським звичаєм насипано велику могилу першому загиблому вояку УПА із с. Грабівки. Цей стрілець належав до відділу легендарного командира Василя Андрусяка “Різуна” і загинув у бою з німцями в с. Ляндестрай (тепер с. Зелений Яр) 10.02.1944 року.

         Дорога між церквою та школою  є свідком численних героїчних епізодів боротьби вояків УПА та підпільників ОУН з московськими окупантами.

6 січня 1946 року в бою з прикордонниками був смертельно поранений сотенний УПА Федір Греченяк – “Буря».

7 квітня 1953 року в бою з облавними військами загинули Микола Корж – “Сокіл”, –  сотенний УПА, а відтак провідник ОУН Лисецького району і Антон Галайда – кущовий провідник ОУН на Яремчанщині. До речі, зберігся ще будинок, з горища якого “Сокіл” зі своїми охоронцями вбили капітана КДБ Романова.

На старому цвинтарі біля дороги поховано сотенного УПА Михайла Орищука – “Бойко” та шестеро стрільців, які   загинули  в   бою   з   окупантами   21 січня 1945 року біля с. Посіч.

На цьому ж цвинтарі поховано стрільців відділу Івана Гонти – “Гамалії”, які загинули в бою з німцями в липні 1948 р.

         Поряд поховано командира чоти Антона Пракса – “Мороза” та стрільців УПА, які загинули в бою з диверсійним радянським загоном командира Кулагіна.

         Вшанували пам’ять Провідника ОУН Степана Бандери, погруддя якого встановлено біля школи в с. Грабівка.

Біля Народного дому пошанували пам’ять загиблого Василя Романіва – “Кузьму”, командира чоти політвиховника відділу “Заведії”.

Вклонилися пам’яті на місцях останнього спочинку Федора Зварича – “Волиняка”, командира чоти відділу “Хортів” та Федора Іванишина – “Миші”, командира чоти відділу “Лебеді”.

У сусідньому с. Завій вшанували пам’ятні хрести, на місцях яких загинули:

-         Марія Дзундза – друкарка в підпіллі ОУН;

-         Ярослав Мартинець – “Берест”, лікар куренів “Різуна” і “Прута”, і його охоронці Микола Тимків – “Муха” і Василь Оленчук – “Калина”, котрі загинули 15 лютого 1948 року;

-         Йосип Солдан – “Ярема”, референт СБ Калуського надрайонного проводу ОУН і Олекса Гринчак – “Верховинець” – слідчий референтури СБ Калуського надрайонного проводу ОУН.

На узліссі між селами Завій та Бережниця пошанували боївку “Нечая”, де загинули: Федір Липович – “Нечай”, Михайло Луців – “Морок”, Василь Галій, стрілець псевдо “Чорний”.

          Завершилась експедиція молитвою біля символічної могили борцям за волю України в с. Бережниця.

 
Дата публікації: 13.11.2023   Кількість переглядів 5625
Пошуково-краєзнавча екпедиція місцями вишколу УНС "Сіроманці"
Пошуково-краєзнавча екпедиція місцями вишколу УНС "Сіроманці"

Степан Лесів, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери, взяв участь у пошуково-краєзнавчій експедиції “Місцями вишколу відділу УНС “Сіроманці”. Експедиція організована пошуковою групою “Роберт”, керівник Микола Торко. За участі пошукової групи “Тустань”, керівник Віталій Савчук, преставників Львівщини, Ярослава Данила, викладача університету Львівська політехніка та низки інших осіб.

         В ході експедиції здійснено сходження на г. Чорна Сигла, де в місяці липні 1943 р. організовувався і вишколювався відділ Української Народної Самооборони “Сіроманці”. Про обставини формування, командний склад та особливості таборування Степан Лесів розповів учасникам сходження.

         Наступним пунктом маршруту був схил г. Магура, куди перебазувався відділ “Сіроманців” на початку серпня 1943 р. тут остаточно відділ сформувався і здійснив повноцінний військовий вишкіл. Звідси 30 жовтня 1943 р. “Сіроманці” відійшов на Тернопільщину, де продовжили свій бойовий шлях.

         На цьому ж місці таборування в подальшому базувались новобранці до відділів вищкільного куреня УНС “Гайдамаки” (осінь 1943 р. – зима 1944 р.), а від так старшинської школи УПА “Олені-1”.

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 6033
"Сіроманці" - сотня нескорених.
"Сіроманці" - сотня нескорених.

3-го листопада 2023 р. завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери  Степан Лесів долучився до заходу, який відбувся в Тисівському ліцеї під назвою "Сіроманці" - сотня нескорених. Степан Лесів виступив із довіддю про історію,, структуру, формування, бойовий вишкіл і шлях сотні "Сіроманці". 

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 6030
Церкві св. Параскеви в с. Курипів Галицького р-ну, виповнилось 152 роки
Церкві св. Параскеви в с. Курипів Галицького р-ну, виповнилось 152 роки

Делегація Історико-меморіального-музею Степана Бандери очолювана завідувачем Степаном Лесівим взяла участь у святковій літургії у церкві Св. Параскеви в с. Курипів, Галицького р-ну, якій виповнилося 152 роки. Після літургії відбулося освячення рушника, вишитого майстринею Розалією Боднарчук для першого командира полку “А308” Андрія Білецького. На подвір’ї церкви “Гармонія” виконала для парафіян ряд повстанських пісень.

Після завершення дійства делегація побувала в с. Острів, біля символічної могили  Богдана Трача – “Дуная” – провідника  Станиславівського окружного та члена Карпатського Крайового проводів ОУН. В лісовому масиві між селами Острів та Курипів 28.11.1950 року в запеклому бою з московськими загарбниками загинуло п’ятеро підпільників ОУН. Серед загиблих також: Срібна Богдана – Віра” 1928 р.н. друкарка Станиславівського окружного проводу ОУН. Склеповий Петро – Мамай” 1920 р.н. провідник Галицького районногоо проводу ОУН. Савчук Федір “Ярко” 1931 р.н. охоронець Галицького ранного проводу ОУН. Лисак Михайло – Вітер 1917 р.н. станичний ОУН.

 
Дата публікації: 08.11.2023   Кількість переглядів 6119
15 жовтня 2023 року вшанували пам'ять Провідника Організації Українських Націоналістів
15 жовтня 2023 року вшанували пам'ять Провідника Організації Українських Націоналістів

    15 жовтня 2023 р. в с. Старий Угринів на базі Історико-меморіального музею Степана Бандери відбулось пошанування пам'яті Провідника ОУН Степана Бандери.

В спільній молитві пом'янули й чоловіка Наталії Бандери - Андрія Куцана. Долучились до заходу громади Івано-франківська, Калущини, Долинщини, Рожнятівщини.

     По завершенню панахиди, у конференційній залі музею була проведена конференція на тему: "Значимість націоналістичної ідеї на сучасному етапі державотворення".

 
Дата публікації: 07.11.2023   Кількість переглядів 6174
Вшанування пам'яті Славної Пам'яті Провідника ОУН Степана Бандери
 
Дата публікації: 25.10.2023   Кількість переглядів 6691
Вшанування пам'яті Степана Бандери
Вшанування пам'яті Степана Бандери

У неділю, 15 жовтня 2023 року о 13:00 год. в 64-ту річницю загибелі Степана Бандери на території Історико-меморіального комплексу Степана Бандери в с. Старий Угринів відбудуться заходи по вшануванню пам'яті Провідника ОУН.

 
Дата публікації: 10.10.2023   Кількість переглядів 7677
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери