Головна   Музей   Світлини   Статті   Контакти  
 
Назад Назад

Презентація книги в музеї

Презентація нового видання про формування відділів УПА на теренах Чорного лісу

 В програмі заходів по вшануванню пам’яті Героя України – Романа Шухевича, які відбувались 5 березня 2014 р., здійснено презентацію спогадів сотника УПА Мельника Петра - “Хмари” – “В огні повстання. УПА на відтинку Чорного Лісу 1943-1945. Перша частина”.

 Під час презентації упорядники книги поділились з присутніми інформацією про процес підготовки видання та коротко охарактеризували матеріал викладений в книзі.

Дана праця є своєрідним історичним нарисом про діяльність військової референтури Станиславівського обласного проводу ОУН в 1943 р., формування, вишкіл та діяльність відділів УНС і УПА на теренах Станиславівщини, зокрема, Чорного лісу в 1943-1945 роках. На думку упорядників даний матеріал був підготовлений “Хмарою” під час зимового періоду 1948-1949 рр., відповідно до вказівок керівництва ОУН про написання спогадів командирами УПА.

Праця хронологічно охоплює період від весни 1943 р., коли командир “Хмара” покликаний до діяльності у військовій референтурі Станиславівського обласного проводу ОУН, до кінця грудня 1945 р., до часу його призначення на посаду командира 21 ТВ “Гуцульщина”.

Робота структурно складається із чотирнадцяти розділів. Вони згруповані за хронологічним принципом. Розділи різного обсягу, проте логічно продовжують один одного. В двох перших розділах автор розкриває структуру військової референтури Станиславівського обласного проводу ОУН, процес формування та діяльність відділів УНС на теренах області, через призму власної участі в цих подіях. У третьому розділі командир “Хмара” подає інформацію про становлення відділів УПА групи “Чорний Ліс”, їхній вишкіл та озброєння, а також перебіг військових сутичок з німецькими і угорськими підрозділами. Друга частина цього розділу висвітлює боротьбу повстанських відділів з диверсійними загонами радянських партизан. В наступному розділі автор подає загальну характеристику повстанських відділів групи “Чорний Ліс” Станиславівської ВО ІV УПА-Захід, що становить велику цінність з огляду на відсутність подібних матеріалів з даної проблематики.

П’ятий розділ розкриває процес формування та вишколу сотні “Стріла” в часі переходу німецько-радянського фронту. Наступні два розділи відображають подальший бойовий шлях повстанського відділу на теренах Чорного лісу та Гуцульщини. У восьмому та дев’ятому розділах автор подає  загальну характеристику повстанських відділів та розкриває структурні зміни в 22 ТВ “Чорний Ліс”. Поряд з цим детально описано протистояння куренів УПА із радянськими військами та взаємовідносини із тереновою мережею ОУН. Подальші три розділи хронологічно висвітлюють бойовий шлях куреня “Дзвони” 22 ТВ “Чорний Ліс” з квітня по жовтень 1945 р., де, зокрема,  описано рейд куреня територією сучасних Івано-Франківської, Тернопільської та Закарпатської областей. Більша частина тринадцятого розділу передає умови радянської дійсності, через розповідь радянського офіцера.

Значною мірою тринадцятий розділ носить характер звіту перебігу бойових дій повстанських відділів Чорного лісу восени 1945 р. та ілюструє умови радянської дійсності на основі розповіді полоненого радянського офіцера.

В чотирнадцятому розділі автор спробував дати загальну характеристику та ґенезу сотні “Стріла”, пізніше куреня “Дзвони”. Нажаль більшість сторінок цього розділу є пошкодженими, що не дає змоги повністю проаналізувати його зміст

Розглядаючи працю загалом, стає зрозумілим, що автор намагався зосередити увагу читача на подіях формування та діяльності відділів УНС та УПА на теренах Станиславівщини, які на його думку були важливими і значущими. Автором здійснено аналіз і дано оцінку подій, учасником яких він був безпосередньо.

Дана праця підготовлена згідно норм та вимог сучасного українського правопису при збереженні мовностилістичного викладу автора. Упорядникам вдалося ідентифікувати більшість осіб, інформацію про яких подано у виносках під цифровою нумерацією, які зустрічаються в даній праці. Практично всі, про кого мова йде в тексті – це провідні діячі різних ланок теренової мережі підпілля ОУН та військовики УНС і УПА. Зірочками у тексті позначено перекручені географічні назви, які виправлені у виносках. Під такими ж символами подано назви населених пунктів, які на даний час не існують: виселені, ліквідовані, включені в склад інших населених пунктів чи перейменовані; в подальшому в тексті при написанні назв таких населених пунктів використовувано виправлений варіант, окрім населених пунктів назви яких змінено. Населені пункти, про які йдеться в тексті, а також у біографічних довідках подані згідно сучасного адміністративно-територіального поділу. Крім вище переліченого таким символом позначено діалектизми, іншомовні або маловживані слова, тлумачення яких подано у виносках.

У додатках поміщені документи, які висвітлюють діяльність Мельника Петра - “Хмари” в останні роки його життя. Серед них листи підпілля ОУН, комунікати колишніх підпільників ОУН про діяльність агентів-бойовиків, які співпрацюють з МДБ, а також агентурне донесення агента “Мирного” [прим., Вадюка Антона] та звітна документація радянських органів безпеки.

Наприкінці книги для зручності використання поміщено географічно-іменний покажчик, який охоплює тільки текст спогадів.

Упорядники переконані, що книга буде корисною для науковці,  краєзнавців та дослідників, сприятиме глибшому дослідженню багатьох аспектів національно-визвольної боротьби, вивченню “білих плям” новітньої української історії.

Під час проведення презентації були присутні всі, хто спричинився до того, щоб дана праця була підготовлена до друку. Зокрема, упорядники висловлюють щиру подяку Сализі Ярославу за надану копію праці  Мельника Петра - “Хмари” “В огні повстання”, а також Ганцюку Петру за допомогу в роботі над біографічними довідками, Тимківу Василю за технічну корекцію тексту та Лесів Любові за сприяння у публікації книги.

 

Оргкомітет по вшануванню памяті

Героя України – Романа Шухевича

в Старому Угринові 

IMG_0062.jpg
IMG_0065.jpg
IMG_0075.jpg
IMG_0075.jpg
Дата публікації: 06.03.2014   Кількість переглядів: 11966
Історико-меморіальний музей Степана Бандери
 
   
  Промова Степана Бандери  
 

Наша кнопка:

Історико-меморіальний музей Степана Бандери

 
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання  
Головна | Музей | Світлини | Статті | Контакти | Карта сайту
© 2024 Історико-меморіальний музей Степана Бандери